New England DDH DIPA Citra+Galaxy

Trafiają do mnie czasem piwa bardzo do siebie zbliżone, różniące się np. jedynie użytymi odmianami chmielu. Do tej pory w takich sytuacjach recenzje piw pojawiały się u mnie w różnych, czasem dość dużych odstępach czasu, co mocno utrudniało porównanie. Postanowiłem to zmienić, a przyczynkiem do zmiany są dwa piwa New England DDH DIPA z AleBrowaru. Zacznę od wariantu Citra+Galaxy.

Jak już wyżej wspomniałem, AleBrowar w grudniu, w mniej więcej w tym samym czasie, wypuścił dwa w teorii bardzo podobne piwa: DDH DIPA Citra+Galaxy oraz DDH DIPA Centennial+Amarillo. Są to więc podwójnie chmielone podwójne IPA w wariancie new england, czyli mętnym i soczystym. Piwa mają identyczny ekstrakt, różnią się jednak – i to dość znacząco – odfermentowaniem. Wersja Citra+Galaxy jest mocniejsza od Centennial+Amarillo niemal dwa punkty procentowe. Podejrzewam więc, że będzie miało to przełożenie na różnice w smaku, ale to się jeszcze okaże.

Reklama

Na pierwszy ogień wybrałem połączenie chmieli Citra oraz Galaxy, ponieważ ten pierwszy wciąż jest chyba najpopularniejszy w polskim krafcie, natomiast z australijskim Galaxy mam same bardzo dobre doświadczenia – praktycznie wszystkie piwa nim nachmielone (szczególnie single hopy) były naprawdę bardzo dobre i tę odmianę uważam za jedną z moich ulubionych.

W składzie recenzowanego piwa, jak na new englanda przystało, znalazły się oprócz słodów jęczmiennych: słód owsiany, płatki owsiane oraz płatki pszenne. Dzięki tym surowcom osiąga się charakterystyczną dla tego stylu mętność oraz gładką teksturę.

No dobra, ale przejdźmy do degustacji :).

Styl: new england double IPA
Ekstrakt:
 20° Plato 
Alk. obj.:
 8,9%
IBU:
 b/d

Data przydatności do spożycia: 17.08.2019

Kolor: Pomarańczowe, bardzo mętne. Przed dolaniem osadów sprawiało wrażenie jaśniejszego niż New England DDH DIPA Centennial+Amarillo, to jednak się zmieniło, gdy cała zawartość butelki trafiła do szklanki.
Piana: Ładna – drobna, gęsta i całkiem obfita. Zostawia jakiś tam lejsing.
Zapach: Pachnie mega: bardzo owocowo, soczyście – jest mango, marakuja, cytrusy (mandarynki, pomarańcza). Jest bardziej rześki, świeży niż w New England DDH DIPA Centennial+Amarillo.
Smak: Tu soczyste owoce tropikalne są na pierwszym planie. New England DIPA Citra+Galaxy smakuje jak drink z soków owocowych. Piwo jest pełne, gładkie, ale nie zalepiające. Trunek jest naprawdę zdradliwie pijalne. Alkohol jest jedynie delikatnie wyczuwalny na finiszu. Goryczka niska.
Wysycenie: Niskie.

Link do recenzji porównawczej New England DDH DIPA Centennial+Amarillo:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/548-alebrowar-new-england-ddh-dipa-centennialamarillo/

New England DDH DIPA Citra+Galaxy
New England DDH DIPA Citra+Galaxy

New England DDH DIPA Citra+Galaxy to bardzo dobre piwo. Jest mega owocowe, chmielowe i pomimo wysokiej zawartości alkoholu cholernie sesyjne. Smakuje niczym dobrej jakości sok owocowy. Można je spokojnie wypić „duszkiem”, co mogłoby jednak nie skończyć się dobrze. Wygląda na to, że AleBrowar po początkowych problemach z ogarnięciem własnej instalacji już się na dobre ogarnął i obecnie warzy naprawdę bardzo dobre piwa.

Cena: 11,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Przypominam, że na moim blogu trwa głosowanie na Nowość Miesiąca. W specjalnie przygotowanym formularzu można wybrać trzy najciekawsze piwa, które pojawiły się w minionym miesiącu.

Link do ankiety:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/od-dzis-na-blogu-wybieramy-nowosc-miesiaca/

Reklama