bernardynskie2Piwo Bernardyńskie Ciemne to chyba, jak dobrze pamiętam, najnowsze piwo z reaktywowanego przez Fortunę Browaru w Grodzisku Wielkopolskim. Piwo jest bardzo daleką wariacją na temat piwa grodziskiego – niektórzy określają je jako podwójne grodziskie w wersji ciemnej. Ja raczej nazwałbym je po prostu rauchbierem, ponieważ w zasypie wykorzystano słód pszeniczny suszony dymem dębowym. Piwo, tak jak oryginalny grodzisz, jest refermentowany w butelce. Nachmielony został chmielami: Magnum (na goryczkę) oraz Lubelskim (na aromat) – niemniej należy zaznaczyć, że degustując nie powinniśmy spodziewać się wysokiego nachmielenia.

Styl: rauchbier (niektórzy określają je jako podwójne ciemne grodziskie)
Ekstrakt: 
13,6%
Alk. obj.: 
6,3%
IBU: 
b/d

Reklama

Data przydatności: 05.07.2016 r.

Kolor: Miedziana, zmętnione.
Piana: Bardzo obfita, piwo jest przegazowane, choć piana jest całkiem trwała, choć dość brzydko się dziurawi. Patrząc z góry struktura piany przypomina pianę z fermentacji burzliwej, co nie wygląda apetycznie.
Zapach: Metaliczny z nutami karmelowymi. Wędzonka bardzo schowana. Bardzo ciężko przebija się przez obfitą czapę piany
Smak: Przede wszystkim karmelowe, wyraźnie słodkawe, lekko palone na finiszu. Na drugim planie jest dość schowana wędzonka, która walczy z próbującą się narzucić metalicznością, którą potwierdza test skórny. Goryczka w typie palonym, poniżej średniej – sprawia wrażenie trochę cierpkiej. Ta słodycz średnio pasuje do wędzonki, piwo jest trochę mdlące.
Wysycenie: Wysokie, choć po spienieniu w kuflu troszkę spada.

Główną wadą tego piwa jest bardzo wyraźna metaliczność, którą potwierdza test skórny. Najwidoczniej Browar w Grodzisku ma jakieś problemy ze stanem technicznym instalacji. Drugą wadą jest brak balansu pomiędzy słodyczą, karmelem, dymnością i goryczką. Zbyt słodkie w tym wypadku piwo ma wyraźnie obniżoną przez to pijalność. Winę za przegazowanie piwa zrzuciłbym na proces refermentacji, który jak każdy proces naturalny nie jest do końca przewidywalny.

Cena: 4 zł za 0,4 l w zestawie zakupionym w hipermarkecie

Reklama