Fot. materiały prasowe

„Piwo grodziskie” nie jest już zarejestrowanym znakiem towarowym. Browar Fortuna wywalczył unieważnienie wspomnianego znaku. Oznacza to, że każdy browar będzie mógł produkować i sprzedawać grodzisza pod historyczną nazwą stylu.

Do tej pory właścicielem znaku „piwo grodziskie” było przedsiębiorstwo HASCO TM Sp. z o.o., które prawdopodobnie zajmuje się skupowaniem tego rodzaju znaków. O sporze na ten temat stało się głośno, gdy po reaktywacji Browaru Grodzisk na rynek trafiło piwo, które z przyczyn prawnych zaczęto sprzedawać pod marką „Piwo z Grodziska”.

Reklama

W związku z „uwolnieniem” znaku towarowego Browar Grodzisk postanowił na udostępnienie receptury ich flagowego produktu.

– Jako browar udostępniamy swoje know-how, co nie jest powszechną praktyką w tej branży opowiada Krzysztof Panek, prezes Browaru Grodzisk. – Zależy nam jednak na tym, by smakiem piwa grodziskiego mogło cieszyć się jak największe grono odbiorców. Wiemy, jak bardzo jest wyjątkowe i z jaką tradycją się wiąże. Chcemy podtrzymać to dziedzictwo piwowarskie, by smak ten przetrwał kolejne pokolenia i mógł być warzony nie tylko u źródła stylu – dodaje.

Tradycyjna receptura opiera się na kilku istotnych elementach:

  • woda grodziska, która idealnie wydobywa goryczkę w piwie i wpływa na pełnię jego smaku;
  • chmiel Tomyski – historyczna odmiana polskiego chmielu;
  • grodziskie drożdże, specjalny szczep drożdży górnej fermentacji;
  • słód pszeniczny dymiony – specjalnie przygotowany słód pszeniczny, ułożony na siatkach i powoli suszony dymem drewna dębowego.

Za pośrednictwem White Labs będzie można zakupić oryginalne drożdże grodziskie. Inny specyficzny składnik piwa, dymiony słód pszeniczny, będzie możliwy do nabycia w czeskiej słodowni Bruntal, która dotychczas produkowała go tylko dla grodziskiego Browaru. Oryginalnie do warzenia piwa grodziskiego był wykorzystywany także chmiel Tomyski pochodzący z okolic Nowego Tomyśla – ta odmiana chmielu przez lata była niedostępna na rynku, jednak dzięki współpracy Browaru z plantatorem Pawłem Piłatem z Polish Hops, ponownie jest dostępny w sprzedaży.

– Oryginalne piwo grodziskie warzone tradycyjnie na oryginalnych składnikach jest wyznacznikiem stylu dla innych. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do rozwoju piwowarstwa i do zwiększenia dostępności piwa warzonego w stylu grodziskim na całym świecie. Wierzymy jednak, że tym jedynym oryginalnym pozostanie to nasze piwo z Grodziska – podsumowuje Krzysztof Panek.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Reklama