pils2Piwo w stylu klasycznym – jest to niemiecki pils uwarzony przez ekipy działające na piwnej scenie pod niemieckobrzmiącymi nazwami – tzn. przez browar kontraktowy Browar Kraftwerk oraz przez browar domowy Kattowitzer Brauhaus “założony” przez Marka Rendchena. Niemiecki pils, w odróżnieniu od czeskiego, powinien być raczej wytrawny, z wyraźnym podkreśleniem nut chmielowych. Do uwarzenia piwa użyto następujących chmieli: Tettnanger, Herkules, Hallertauer Hersbruker, Hallertauer Mittelfruh.

Reklama
Styl: pils (niemiecki)
Ekstrakt: 12%
Alk. obj.: 5,1%
IBU: 35
Data przydatności: 25.03.2016 r.
Kolor: Jasnozłota, żółta, opalizujące.
Piana: Piana ładna, obfita tak jak być powinna przy tym stylu, początkowo drobno i średniopęcherzykowa, z czasem coraz bardziej się strzępi.
Zapach: Zbożowy, z dodatkiem jakby soku z cytryny. W tle ziołowy chmiel. Wraz z ogrzaniem cytryna zamienia się w kwiatowość.
Smak: Zbożowy, pełny, obecne są także nuty chlebowe. Jak na niemiecki pils piwo mogłoby być bardziej wytrawne. W tle obecne są nuty kwiatowo-cytrynowe. Goryczka bardzo wyraźnie zaznaczona, ale przyjemna, krótka – przede wszystkim ziołowa z delikatnym niuansikiem cytrusowym.
Wysycenie: Nagazowanie trochę powyżej średniej, odpowiednie dla stylu.
Piwo, jak na pilsa niemieckiego, jest według mnie zbyt słodowe, powinno być bardziej wytrawne. Klasyki stylu (wśród których niepodzielnie królują koncerny) są też czystsze w swoim profilu – w degustowanym przeze mnie pilsie wyraźne były nuty zbożowe. Na szczęście goryczka, która sprawia wrażenie wyższej od deklarowanej, jest typowo niemiecka – wyraźnie zaznaczona i przyjemna.
Cena: 6,60 zł za 0,5 l w stacjonarnym sklepie specjalistycznym.
Reklama