Nyskie Pszeniczne

Moim pierwszym kontaktem z Książecym Browarem Nysa było american pale ale Szlakiem Czarownic: Żona Kata. Z nową falą nyski browar rzemieślniczy poradził sobie – powiedziałbym – umiarkowanie. Dziś natomiast zmierzę się z czymś z drugiego bieguna, tj. z typowo klasycznym stylem. Będzie to weizen „Nyskie Pszeniczne„. Podobnie jak poprzedni trunek, tak i to piwo jest niepasteryzowane, a zatem wolałem nie zwlekać zbyt długo z jego degustacją. Jak bowiem wiadomo – weizen im świeższy tym lepszy.

Pomimo braku pasteryzacji Książęcy Browar Nysa daje swoim piwom dość długi termin przydatności do spożycia. Dzisiejszy weizen ma datę do początku marca, a trafił do mnie bodaj na początku grudnia (podejrzewam, że już wtedy minęło trochę czasu od jego wypuszczenia na rynek. Spodziewam się, że Nyskie Pszeniczne obecnie może być mniej więcej w połowie dawanej przez producenta „gwarancji”. Trzy miesiące dla niepasteryzowanego weizena to i tak sporo – mam jednak nadzieję, że w tym piwie nie będzie wyczuwalnych zbyt wielu oznak starości.

Reklama

Hefeweizeny, zwane w Polsce po prostu piwami pszenicznymi, znane są przede wszystkim z ich bananowo-goździkowego profilu. Za nuty bananowe odpowiadają estry, zaś za goździkowe – fenole. Związki te produkowane są przez specjalnie dobrane szczepy drożdzy – są one produktem ubocznym fermentacji. Nie jest więc tak, jak niektórzy myślą, że swój oryginalny smak weizen zawdzięcza słodowi pszenicznemu, który wnosi nuty zbożowe, białego pieczywa, jak również sporo białek, dzięki którym piwa pszeniczne charakteryzują się ładną, trwałą i bujną pianą.

Etykieta Nyskiego Pszenicznego jest prosta, brązowa, stylizowana na projekt z czasów PRL. Mamy na niej zresztą kultową polską furgonetkę, czyli tzw. „nyskę”. Niestety etykieta jest mocno uboga w treść – poza parametrami i podstawowym składem nie dowiadujemy się z niej żadnych konkretów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Nyskie Pszeniczne:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane.

Parametry piwa Nyskie Pszeniczne:

Styl: hefeweizen
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 6,5%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności: 06.03.2021

Wygląd: Zółto-złociste. Zamglone.
Piana: Książkowa dla weizena. Obfita, drobna, puszysta. Bardzo trwała. Śnieżnobiała. Zostawia śladowy lejsing.
Aromat: Zbożowy, z wyraźną nutką przyprawowych, goździkowych fenoli. Jest też banan, ale taki mniej dojrzały, jeszcze zielonkawy.
Smak: Dobry weizen. Pełny, treściwy. Banan jest obecny, ale też nie jest jest jakiś przesadny, więc piwo nie wydaje się muląco słodkim. Jest za to sporo nut kojarzących się z białym pieczywem. W tle pojawia się goździk, który uzupełnia smak. Goryczki praktycznie brak.
Wysycenie: Stosunkowo niskie – być może jest to kwestia obfitego spienienia się piwa.

Nyskie Pszeniczne

To całkiem niezły weizen. W zasadzie prezentuje się tak, jak piwo w tym stylu prezentować się powinno. Również do smaku i aromatu Nyskiego Pszenicznego ciężko się przyczepić. Z pewnością nie jest to najlepszy pszeniczniak, jaki piłem, ale do najgorszych też mu sporo „brakuje” ;). Według mnie Nyskie Pszeniczne wyszło lepiej niż Żona Kata.

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama