Belgian Stout ze skórką pomarańczy

Lubię stouty. Ostatnio sporo się ich pojawia tu na portalu. Obecnie spora ich milk stouty pod różnymi postaciami, z różnymi dodatkami. Browar Brofaktura postanowił jednak pójść inną drogą i postanowił uwarzyć foreign extra stout, przefermentować go niestandardowymi, belgijskimi drożdżami oraz dodać do niego skórkę pomarańczy. Tak powstał Belgian Stout ze skórką pomarańczy.

Stouty są zazwyczaj fermentowane dość neutralnymi drożdżami górnej fermentacji, które nie pozostawiają po sobie zbyt wielu dodatkowych związków, takich jak estry, czy fenole. Smak tego rodzaju piw powinien opierać się przede wszystkim na ciemnych i palonych słodach. Użycie do stouta drożdży, które znane są ze swojego bardzo charakterystycznego profilu jest decyzją ciekawą i dość odważną.

Reklama

Zobaczymy, jak to wyjdzie – belgijskie drożdże w zależności od konkretnego szczepu i warunków mogą dawać sporo estrów w typie banana i brzoskwini, moreli lub też przyprawowe fenole. Ciekaw jestem, jak będzie w tym przypadku. Z kolei skórka pomarańczy jest charakterystycznym dodatkiem do innego wywodzącego się z Belgii stylu, jakim jest witbier. Czasem dodawana jest też do innych rodzajów piwa, takich belgian pale ale, czy belgian strong ale.

Etykieta piwa Belgian Stout ze skórką pomarańczy podoba mi się. Jest czytelna – mamy tu sporo kontrastów, projekt ten utrzymany jest w czarno-pomarańczowo-białych barw. Browar Brofaktura umieścił sporo informacji, chociaż mnie osobiście zabrakło wysokości ekstraktu.

O Browarze:

Brofaktura to restauracja mieszcząca się w zabytkowej Hali Targowej w centrum Siedlec. Lokal wystartował w październiku 2015 r. Browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hektolitrów, trzema tankofermentorami o pojemności 10 hektolitrów oraz 8 tanków leżakowych. Piwowarem w Browarze Brofaktura jest Bartłomiej Imieliński. Debiutanckim piwem był dry stout Black Jack, który zdobył brązowy medal konkursu „Golden Beer Poland 2015”.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Belgian Stout ze skórką pomarańczy:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, skórka z pomarańczy, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Belgian Stout ze skórką pomarańczy:

Styl: belgian stout
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 7,4%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 18.05.2022

Wygląd: Czarne, klarowne.
Piana: Brązowawa, niezbyt obfita, ale drobna. Umiarkowanie trwała – szybko opada do wyraźnie odznaczającej się, dość grubej obrączki.
Aromat: Kawowe, czekoladowe i wyraźnie fenolowe, przyprawowe.
Smak: Ciekawe – już w pierwszym łyku można wyczuć sporo belgijskich fenoli – przyprawy takie jak goździki i gałka muszkatołowa. Dalej pojawia się przyjemna gorzka czekolada oraz pełna w smaku kawa o profilu czekoladowo-owocowym. W tle akcenty pomarańczowe. Finisz przyjemnie goryczkowy, palony.
Wysycenie: Umiarkowane.

Belgian Stout ze skórką pomarańczy
Belgian Stout ze skórką pomarańczy

Belgian Stout ze skórką pomarańczy to dobre piwo. Po raz kolejny Browar Brofaktura mnie zawiódł. Podesłał mi piwo, które daje wszystko to, co powinno dać. Jest tu sporo ciemnych, palonych nut, są belgijskie fenole oraz pomarańcza. I muszę przyznać, że to wszystko całkiem spoko się ze sobą komponuje. Bardzo ciekawe piwo.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Brofaktura

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat:
85 %
Smak:
90 %
Poprzedni artykułW weekend roztrzygnięto XI Szczeciński Konkurs Piw Domowych
Następny artykuł#1104: PINTA – PINTA Classics: Roggenbier
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1103-brofaktura-belgian-stout-ze-skorka-pomaranczyBelgian Stout ze skórką pomarańczy to dobre piwo. Po raz kolejny Browar Brofaktura mnie zawiódł. Podesłał mi piwo, które daje wszystko to, co powinno dać. Jest tu sporo ciemnych, palonych nut, są belgijskie fenole oraz pomarańcza. I muszę przyznać, że to wszystko całkiem spoko się ze sobą komponuje. Bardzo ciekawe piwo.