Stęskniliście się za recenzjami hejzi ipek? ;). Przyznam się, że ja nieszczególnie. Mimo to nie chciałem, aby dzisiejsze piwo się przeterminowało – a jako że jest niepasteryzowane, to i termin krótki. Chodzi oczywiście o Oat Cream Hazy IPA #002 z Browaru Brofaktura. Jest to owsiane hazy IPA nachmielone trzema odmianami chmielu: X13459, Sabro oraz Strata. Przyjrzyjmy się, jak browar restauracyjny z Siedlec poradził sobie z tym tematem.

Nazwa Oat Cream Hazy IPA sugeruje, że mamy tu do czynienia z owsem w zasypie. I faktycznie – oprócz słodu jęczmiennego – mamy w składzie zarówno słód owsiany, jak i płatki owsiane. Dzięki temu trunek powinien być delikatny, gładki, aksamitny i jednocześnie słodkawy. To ostatnie będzie na pewno spotęgowane przez laktozę, która – w sumie nie wiem dlaczego – została dodana do recenzowanego dziś piwa. Mam nadzieję, że nie przegięto z tym dodatkiem i całość nie będzie zbyt słodka.

Reklama

Warto też przyjrzeć się chmielom, jakie użyła w tym przypadku Brofaktura. Są to: X13459, Sabro oraz Strata. Ten pierwszy to odmiana eksperymentalna, która w polskich sklepach opisywana jest jako wnosząca nuty kwiatów, owoców tropikalnych i brzoskwini. Sabro z kolei daje intensywny aromat m.in. mandarynki, kokosa, owoców tropikalnych. Deskryptorem Straty są z kolei: mango, marakuja, melon, świeże jagody, truskawki, grejpfrut oraz… konopie (według sklepu homebeer.pl).

Brofaktura to restauracja mieszcząca się w zabytkowej Hali Targowej w centrum Siedlec. Lokal wystartował w październiku 2015 r. Browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hektolitrów, trzema tankofermentorami o pojemności 10 hektolitrów oraz 8 tanków leżakowych. Piwowarem w Browarze Brofaktura jest Bartłomiej Imieliński. Debiutanckim piwem był dry stout Black Jack, który zdobył brązowy medal konkursu „Golden Beer Poland 2015”.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Oat Cream Hazy IPA #002:

woda, słód jęczmienny, słód owsiany, płatki owsiane, laktoza, chmiel, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Oat Cream Hazy IPA #002:

Styl: oatcream hazy IPA
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 6,2%
IBU:
 b/d
Hop rate: 19 g/L

Data przydatności do spożycia: 26.04.2022

Wygląd: Złociste, żółte, mocno opalizujące.
Piana: Niezbyt wysoka, ale drobna i całkiem trwała.
Aromat: Bardzo fajny, słodki, owocowy, tropikalny – cytrusowo-ananasowy. Przyjazny.
Smak: Bardzo fajne – lekkie, łatwe i przystępne. Intensywnie owocowe – głównie są to bardzo słodkie, dojrzałe cytrusy (mandarynki, pomarańcze). Gdzieś w tle pojawia się delikatny kokos. Baza dość słodka, gładka, ale całość sprawia wrażenie lekkiego, orzeźwiającego. Goryczki praktycznie nie ma.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

Na szczęście Oat Cream Hazy IPA #002 nie jest przesłodzone. Dominują oczywiście chmiele – trunek jest bardzo owocowy, cytrusowy. Pojawia się też kokos. Całość jest lekka, orzeźwiająca, ale też bez goryczki. Ot, klasyczne hazy IPA – miłośnicy goryczki nie będą usatysfakcjonowani ;).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Brofaktura

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat:
85 %
Smak:
84 %
Poprzedni artykułBrowar Lubrow przeszedł rebranding
Następny artykuł#1112: ?/Funky Fluid – Brown Sugar
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1111-brofaktura-oat-cream-hazy-ipa-002Na szczęście Oat Cream Hazy IPA #002 nie jest przesłodzone. Dominują oczywiście chmiele - trunek jest bardzo owocowy, cytrusowy. Pojawia się też kokos. Całość jest lekka, orzeźwiająca, ale też bez goryczki. Ot, klasyczne hazy IPA - miłośnicy goryczki nie będą usatysfakcjonowani ;).