Pale AleJeszcze do niedawna w Chorwacji – parafrazując klasyka – nie było niczego. Trafić na kraft podczas spędzanego tam urlopu było cholernie trudno – ciekawsze piwa serwowało kilka knajp na krzyż na całym wybrzeżu, a i sklepy specjalistyczne należą tam do rzadkości i działają tylko w największych miastach. Tak było do zeszłego roku. Obecnie coś zaczęło się zmieniać, ponieważ piwa rzemieślnicze pojawiły się w najpopularniejszej sieci marketów i hipermarketów w tym kraju – w Konzumie. Co mnie cieszy najbardziej w sklepach tych pojawiły się piwa ze Zmajska Pivovara – w tym piwo, którego jeszcze nie próbowałem, czyli Pale Ale. I właśnie nim zajmę się w tej recenzji. 

Zmajska Pivovara w zeszłym roku zaskoczyła mnie naprawdę pozytywnie. Hoppy Wheat oraz Porter naprawdę mi posmakowały, co sprawiło, że bez chwili wahania wziąłem ze sklepowej półki kolejne piwo z tego browaru, które w ofercie Zmajskiej było już w ubiegłym roku. Jak czytamy na stronie internetowej browaru, na której niestety nie znajdziemy zbyt wielu informacji, Pale Ale to piwo, w którym za sprawą czterech odmian chmielu z Nowego Świata (niestety nie wymieniono ich) znajdziemy aromaty mango oraz cytrusów. Opis zapowiada, że piwo powinno być pełne w smaku oraz mieć przyjemną goryczkę.

Zanim przejdę do degustacji, dla przypomnienia skrobnę jeszcze kilka słów na temat browaru. Został on założony w marcu 2014 r. przez piwowara domowego Andreja Capka. Był to pierwszy w pełni rzemieślniczy, nowofalowy browar w Chorwacji. Niedługo po swoim debiucie Zmajska Pivovara został doceniony przez użytkowników amerykańskiego portalu piwnego Ratebeer.com i znalazł się w TOP15 rankingu na najlepszy nowo powstały browar.

Styl: american pale ale
Ekstrakt:
 11%
Alk. obj.:
 4,6%
IBU
38

Kolor: pomarańczowe, bardzo delikatnie opalizujące, prawie klarowne.
Piana: niezbyt obfita, ale gęsta i drobna. Zostawia ładny lejsing.
Zapach: słodkie owoce, ananas, mango, mandarynki.
Smak: pierwszym co przychodzi na myśl jest to, że piwo jest fantastycznie zbalansowane. Słodowość nie przykrywa chmielowości, ciasteczkowa, biszkoptowa podbudowa podkreśla słodkie chmielowe owoce tropikalne. Początkowo goryczka niska, bardziej wyczuwalna staje się w połowie szklanki. Goryczka dodaje pazura piwu.
Wysycenie: umiarkowane.
Pale Ale
Pale Ale
Bardzo dobre piwo. Po raz kolejny Zmajska Pivovara mnie nie zawiodła. Pale Ale to przykład świetnie zbalansowanego i skomponowanego przedstawiciela tego popularnego w Polsce stylu. Jest w nim wszystko to, co APA mieć powinno. Jest lekkie, ale nie puste. Chmielowość jest wyraźna i na szczęście nie przytłacza jej podbudowa słodowa, co w american pale ale rzadkością nie jest. Jak dla mnie największym minusem tego piwa jest… butelka 0,33 l, ponieważ piwo znika ze szkła momentalnie. Jeśli jesteście jeszcze w Chorwacji, lub się tam wybieracie, to Pale Ale ze Zmajska Pivovara jest tym, co musicie spróbować.
Ocena: 4,3/5
Cena: 12 kun (około 6,90 zł) za 0,33 l w hipermarkecie w Chorwacji