Original Texas Pecan Ice Cream

Walczę obecnie z przeziębieniem, dlatego też przez ostatnie dni recenzje pojawiały się u mnie rzadziej niż zwykle. Mam nadzieję, że już niedługo to się zmieni. Z okazji trzeciej rocznicy istnienia Chmielnika Jakubowego na Facebooku postanowiłem sięgnąć po coś wyjątkowego. Wybór padł wywołujący duże kontrowersje w krafcie szwedzki Browar Omnipollo. W czeluściach mojej szafki z piwem znalazło się bowiem piwo Original Texas Pecan Ice Cream uwarzone w kooperacji z angielskim Browarem Buxton

Dlaczego Omnipollo jest kontrowersyjne? Przede wszystkim dlatego, że obficie korzysta z różnego rodzaju aromatów, z czym się de facto nie kryje. W jego ofercie znajdziemy m.in. piwo o smaku sernika z jagodami, orzechowe, a także lodów o smaku trufli z syropem klonowym. I ponoć te piwa naprawdę właśnie tak smakują. Piszę „ponoć”, bo w zasadzie z piwami Omnipollo nie miałem do tej pory do czynienia, ponieważ odstraszała mnie od nich ich cena. 

Reklama

Original Texas Pecan Ice Cream to imperialny porter, którego smak nawiązuje do podobno słynnych lodów. Nie znam się, więc się nie wypowiem na ten temat ;). Na stronie internetowej Omnipollo na temat tego piwa czytamy:

Imperial pecan oatmeal porter brewed with caramel sauce, a heavy hand of vanilla and lactose sugar. Brewed with vanilla beans and aromas.Omnipollo

Spodziewam się więc po tym piwie sporej ilości orzechów, karmelu, wanilii oraz mlecznej słodyczy. Do tego – jak to w porterze – czekolada. Całości brzmi jak prawdziwy dobry deser. Teraz tylko pytanie, czy Omnipollo „umie w aromaty” i nie przegnie.

Styl: imperial milk porter
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 10%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 25.10.2021

Kolor: Czarne, nieprzejrzyste. 
Piana: Brązowa. Niska. Głównie drobne pęcherzyki, ale też sporo średnich. 
Zapach: Sporo orzechów, czekolady, wanilii. Bardzo przyjemny, choć aromat mógłby być ciut intensywniejszy.
Smak: Intensywnie czekoladowy i orzechowy (orzechy laskowe, a może też i pecan). Jest też cała masa wanilii i karmelu. Na finiszu mamy przyjemną kawę. Piwo jest słodkie i treściwe, ale nie zamula. Ma charakterystyczną „śliską” od płatków owsianych teksturę. Goryczka niska. Alkohol kapitalnie ułożony.  
Wysycenie: Niskie. 

Original Texas Pecan Ice Cream

Original Texas Pecan Ice Cream to świetnie ułożony smakołyk. Aż trudno uwierzyć, że jest tu aż 10% alkoholu. Jest w nim wszystko, to co jest obiecywane. Jednocześnie żaden z aromatów, będących częścią składową profilu piwa, nie wybija się na pierwszy plan. Wszystko tu bardzo dobrze ze sobą współgra. Bardzo dobre piwo. 

Cena: 34 zł w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
90 %
Poprzedni artykułSzczecin: zwycięstwo z dużą przewagą
Następny artykuł#525: Łańcut – Das Is Kwass (z owocami)
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
524-buxton-omnipollo-original-texas-pecan-ice-creamOriginal Texas Pecan Ice Cream to świetnie ułożony smakołyk. Aż trudno uwierzyć, że jest tu aż 10% alkoholu. Jest w nim wszystko, to co jest obiecywane. Jednocześnie żaden z aromatów, będących częścią składową profilu piwa, nie wybija się na pierwszy plan. Wszystko tu bardzo dobrze ze sobą współgra. Bardzo dobre piwo.