Vermont IPA, czy też new england IPA pojawiały się u mnie już wielokrotnie. Natomiast z określeniem „north east IPA” spotykam się dziś pierwszy raz za sprawą piwa Permanent Vacation, uwarzonego przez Browar Piwne Podziemie. Okazuje się jednak, że te trzy nazwy oznaczają dokładnie to samo, ponieważ wszystkie nawiązują do jednego regionu w USA. Jak dotąd z Browarem Piwne Podziemie mam całkiem niezłe doświadczenia, więc liczę, że i dziś się nie zawiodę.

New england IPA a.k.a. vermont IPA, tudzież north east IPA właśnie, to styl, który dobrze przyjął się na polskim rynku, chociaż ma też swoich przeciwników. Intensywny owocowy aromat, odczucie „soczystości” w smaku, a także niska goryczka zdecydowały o sukcesie new englandów w Polsce, które też zresztą pojawiły się w portfolio chyba większości (a przynajmniej w naprawdę dużej części) browarów kraftowych w naszym kraju. Przeciwnicy tego stylu zwykle narzekają na niezbyt wysoką goryczkę, która w standardowych ipach jest jednak znacznie wyższa.

Browar Piwne Podziemie to stacjonarny browar rzemieślniczy z Rożdżałowa koło Chełma, który jednak na potrzeby butelkowania piwa, od niedawna znaczną część swojej produkcji kontraktuje w Browarze Jana. Dzięki temu piwa z tego niewielkiego browaru (jedynie 5 hl wybicia na warzelni) stały się znacznie łatwiej dostępne w całej Polsce i – co ważne – nie tracąc zbytnio przy tym na jakości (przynajmniej tak było w przypadku dwóch poprzednio recenzowanych piw).

Permanent Vacation to standardowe pod względem parametrów new england IPA. Również w składzie nie ma żadnych udziwnień – oprócz słodów jęczmiennych są zatem słody: pszeniczny oraz owsiany, a także płatki owsiane. Niestety, nie podane zostały szczegóły na temat użytej w recenzowanym dziś piwie kompozycji odmian chmielu.

Styl: north east IPA/vermont IPA/new england IPA
Ekstrakt:
15° Plato
Alk. obj.:
6,5%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 17.05.2019

Kolor: Żółte, mętne.
Piana: Ładna, drobna i gęsta. Szybko się strzępi i opada do cienkiej warstwy.
Zapach: Już chwilę po otwarciu butelki czuć feerię chmielowych aromatów. Dużo owoców tropikalnych, cytrusów. Nieco cebulki.
Smak: Rześkie, świeże i bardzo mocno chmielowe i soczyste. Permanent Vacation to bardzo dobry vermont zdominowany przez nuty do złudzenia przypominające miks soku multiwitamina i świeżo wyciśniętego pomarańczowego. Piwo może mogłoby być „gładsze” w odbiorze. Sprawia wrażenie nieco szorstkiego na języku. Na finiszu dość wyraźna goryczka jak na ten styl.
Wysycenie: Umiarkowane.

Jedyne, do czego można byłoby się przyczepić, to brak „gładkości” tekstury tego piwa, charakterystycznego dla vermontów. Poza tym jest intensywnie chmielowo, owocowo. Jest też soczyście, czyli tak jak być powinno. Permanent Vacation to naprawdę smaczne piwo :).

Cena: 8,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa