Misty

Dziś piwa typu new england IPA stały się w polskim krafcie codziennością. Historia tego stylu zaczęła się mniej więcej w 2016 r., gdy za Oceanem, w Nowej Anglii, zaczęły powstawać mocno chmielone na aromat, „soczkowe” ipki. To właśnie wtedy Browar Trzech Kumpli wypuścił jedno ze swoich najbardziej znanych obecnie piw – Misty. Wówczas Piotr Sosin z Trzech Kumpli nazwał je contemporary IPA, a dopiero później tak powszechnie przyjęła się na polskim rynku nazwa new england IPA :).

– Jest to najciekawszy trend we współczesnej IPA, najbliższy naszym gustom, pokazujący to, co najlepsze w amerykańskim chmielu i amerykańskiej fantazji piwowarskiej. Misty ma szansę zostać ulubionym India Pale Ale w naszej ekipie. Tym razem inspiracją dla nas był dorobek piwowarów z Nowej Anglii w USA – tak wówczas swoje piwo opisywał Browar Trzech Kumpli.

Reklama

I faktycznie, do dziś Misty jest zaliczane do podstawowych piw warzonych przez założony przez Piotra Sosina browar – obok takich cymesów jak Pan IPAni, czy American Beauty, czy Califia. Przez te 4,5 roku istnienia na rynku Misty zdobyło wiele nagród – m.in. brązowe medale na Konkursie Piw Rzemieślniczych w 2017 i 2019 r., złoty medal na Greater Poland Beer Cup w 2019 r., a w 2021 r. – srebro. Trunek został również nagrodzony srebrem na konkursie Ibeerian Awards w 2018 r.

Misty to stosunkowo lekkie IPA – co jest istotne przy dzisiejszym srogim wysypie podwójnych wersji tego stylu. Ma jedynie 5,5% alkoholu, przy 15° Plato ekstraktu. Z tego co można wyczytać na stronie browaru, to używana w tym piwie jest zmienna mieszanka odmian chmielu (trzy odmiany spośród: Mosaic, Citra, Amarillo, Columbus, Chinook, Palisade. Baza słodowa jest oparta o słód jęczmienny oraz o dwa rodzaje płatków – pszennych i owsianych.

O Browarze:

Browar Lotny Trzech Kumpli to jeden z moich ulubionych polskich browarów kraftowych. W mojej ocenie jest to też jeden z bardziej stabilnych pod względem jakości piwnych rzemieślników w Polsce. Został założony przez Piotra Sosina w 2014 r. Obecnie warzy w Browarze Zapanbrat, w którym wszystkie tanki są przeznaczone na wyłączność Browaru Trzech Kumpli.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Misty:

woda, słód jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane, chmiel (trzy odmiany ze zmiennej mieszanki: Mosaic, Citra, Amarillo, Columbus, Chinook, Palisade), drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Misty:

Styl: comtemporary IPA/new england IPA
Ekstrakt:
 15° Plato
Alk. obj.:
 5,5%
IBU:
 40
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 22.09.2021

Barwa: jaskrawożółte, delikatnie zamglone. Może kojarzyć się z jakąś lemoniadą, typu Fanta.
Piana: drobna, ale niska. Szybko opada prawie do zera.
Aromat: chmielowy, cytrusowy (limonka, cytryna, pomelo, mandarynka), rześki. Nut słodowych w aromacie nie ma.
Smak: dobre, sprawia wrażenie lekkiego, zwiewnego. Na pierwszym planie nuty chmielowe, cytrusowe. Całość jest rześka, przyjemnie owocowa, soczysta. Na finiszu całkiem wyraźna goryczka, która jest świetnie wkomponowana w smak.
Wysycenie: umiarkowane.

Misty

Pomimo że Misty odwołuje się do początków istnienia stylu new england IPA, to – o dziwo – można w nim znaleźć goryczkę. A to w przypadku soczkowych „ipek” wcale takie oczywiste nie jest. Baza słodowa jest starannie zaprojektowana – nie przytłacza, nie jest zbyt ciężka, a bardzo fajnie uzupełnia chmielowość. Być może – w porównaniu do najlepszych new englandów – brakuje nieco słodowej gładkości. Świetne piwo na upalne dni :).

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
74 %
Aromat:
92 %
Smak:
90 %
Poprzedni artykuł3 browary z Polski nagrodzone na European Beer Challenge
Następny artykuł#991: Nepomucen/Karczewski – Degustator
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
990-zapanbrat-trzech-kumpli-mistyPomimo że Misty odwołuje się do początków istnienia stylu new england IPA, to - o dziwo - można w nim znaleźć goryczkę. A to w przypadku soczkowych "ipek" wcale takie oczywiste nie jest. Baza słodowa jest starannie zaprojektowana - nie przytłacza, nie jest zbyt ciężka, a bardzo fajnie uzupełnia chmielowość. Świetne piwo na upalne dni :).