Jasny Wybór

Połowa czerwca przyniosła nam iście letnią pogodę. Pociągnę więc trochę temat piw dobrych na lato. Ostatnio recenzowałem świetne bezalkoholowe Mini MAXI mango z PINTY. Dziś z kolei postanowiłem sięgnąć po pilsa, który według mnie świetnie sprawdza się do gaszenia pragnienia w cieplejsze dni. Oczywiście o ile jest dobrze zrobiony, a o to wcale niełatwo. No, ale obecnie mamy już spory wybór tego rodzaju piw kraftowych, i to nawet z trochę mniej znanych browarów. Bardzo sobie to zresztą chwalę. Dlatego też dziś przedstawię Wam Jasny Wybór z Browaru BIAŁY.

Browar BIAŁY swego czasu podesłał mi dość pokaźną paczkę z dostępnymi akurat na rynku jego piwami. Wśród nich znalazły się pozycje typowo nowofalowe, ale również klasyka – jak właśnie recenzowany dziś pils. Pilsnery to piwa, które nie są proste do zrobienia – a przynajmniej takie, które są w pełni zgodne z przyjętym opisem dla tego stylu. Powinien on być czysty, bez estrów i innych związków pochodzących z fermentacji i jednocześnie chmielowy. W klasycznych pilsach nuty chmielowe powinny przywodzić na myśl akcenty ziołowe, kwiatowe, ziemiste. Goryczka powinna być wyraźna, a wszystko to powinno być dobrze zrównoważone z posmakami słodowymi. Chmiel nie powinien przykrywać słodu. I właśnie ten balans jest dość trudny do uzyskania – zdarzają się przecież piwa określane jako pilsner, które goryczki mają bardzo mało, czy też są wręcz ciężkie od słodu. A że pilsy lubię, to mam nadzieję, że Browar BIAŁY mnie nie zawiedzie ;).

Reklama

Browar BIAŁY ruszył w lutym 2018 r., choć pierwsze piwa do sklepów trafiły dopiero w maju. Działający we wsi Łyski koło Białegostoku (gmina Choroszcz) browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hl. Do jego wyposażenia należą: kadź zacierno-filtracyjną, kadź warzelną z whirpoolem oraz zbiornik wody gorącej, a także sześć zbiorników cylindryczno-stożkowych o łącznej pojemności 60 hl. 

Jasny Wybór to jedenaste piwo z Browaru BIAŁY, które recenzuję.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Jasny Wybór:

woda, słody jęczmienne (pilzneński, monachijski), chmiel (Magnat, Bohemia), drożdże piwowarskie.

Parametry piwa Jasny Wybór:

Styl: pilsner
Ekstrakt:
 n/d
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 umiarkowana

Data przydatności: 25.07.2020

Kolor: Jasnozłote, opalizujące.
Piana: Niska, ale ładna – drobna i trwała. Zostawia ładny lejsing. Redukuje się do cienkiej, równej warstwy.
Zapach: Słodowo-chmielowy, ziołowy. Przyjemny.
Smak: Typowo pilsowy – lekki, rześki słód i na finiszu wyraźnie zaznaczona ziołowa goryczka, która pozostaje dłuższą chwilę w gardle. Nie ma tu diacetylu, ale i tak piwo kojarzy mi się z takim oldschoolowym czeskim pilsem. Jasny Wybór to piwo czyste, o lagerowym charakterze. Na pewno nie ma tu efektu wow, ale nie o to chodzi w tym stylu :).
Wysycenie: Średnie.

Jasny Wybór
Jasny Wybór

Jest dobrze. Jasny Wybór to piwo stylowe, dobrze wykonane. Jest to piwo orzeźwiające, świetnie gaszące pragnienie. Sporo się w nim dzieje, ale jest jednocześnie lekkie. Przypomina typowych czeskich przedstawicieli tego stylu :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem BIAŁY

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat:
84 %
Smak:
82 %
Poprzedni artykułFortuna wycofuje partię Miłosławia Niefiltrowanego
Następny artykuł#823: Incognito – Plague Doctor
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
822-bialy-jasny-wyborJest dobrze. Jasny Wybór to piwo stylowe, dobrze wykonane. Jest to piwo orzeźwiające, świetnie gaszące pragnienie. Sporo się w nim dzieje, ale jest jednocześnie lekkie. Przypomina typowych czeskich przedstawicieli tego stylu :).