Supernova

Jednym z piw ze śp. Browaru Setka, które najbardziej zapadły mi w pamięć torfowy Viking Pils. Połączenie torfu i klasycznego pilsa wydało mi się wówczas mocno oryginalne i intrygujące. Miałem to w pamięci, gdy na półce w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa trafiłem na piwo o nazwie Supernova, uwarzone przez Browar Szpunt. Jest to trunek w stylu peated pils, tyle że z dodatkiem wędzonej śliwki.

Torfowa wędzonka i wędzona śliwka? Dziwne połączenie – nie mam pojęcia, jak te składniki będą ze sobą współgrać. Już dodanie samych suszonych dymem śliwek sprawia, że piwo potrafi być wyraźnie wędzone, o czym mogliśmy się przekonać choćby dzięki Imperium Prunum z Browaru Kormoran. To właśnie dzięki temu piwu dodatek ten zyskał na popularności.

Tym, co mnie martwi w przypadku piwa Supernova, jest goryczka, która na etykiecie została określona jako niska. Jak dla mnie pils powinien być piwem wyraźnie goryczkowym – w przeciwnym razie takie piwo jest po prostu jasnym lagerem. Wydaje mi się, że Szpunt w tym przypadku postawił raczej na intensywną wędzonkę, kosztem goryczki.

Browar Szpunt wystartował na początku 2015 r., a jego założycielami byli: Piotr Tomaszewski, Dawid Głuszczyński i Paweł Dukiel. Każdy z nich był wcześniej piwowarem domowym. Już na samym początku chłopaki zaskoczyli beer geeków, ponieważ zdecydowali się na warzenie kontraktowe w… okrytym złą sławą browarze Koreb w Łasku.

Styl: peated pils z wędzoną śliwką
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 18.06.2019

Kolor: Złote, przybrudzone złoto. W toni unosi się wiele nieapetycznych farfocli.
Piana: Początkowo tworzy się z trudem – przy nalewaniu najpierw tworzą się duże pęcherzyki. Po chwili jest już lepiej, piana robi się dość gęsta i drobna. Jest umiarkowanie trwała. Zostawia śladowy lejsing.
Zapach: Intensywnie wędzony. Przeważa wędzonka torfowa. Jest też sporo słodyczy – ciężko powiedzieć, czy od słodu, czy od śliwki.
Smak: Oj, jest zaskakująco słodko. Zapewne jest to kwestia dodania śliwki wędzonej. Poza słodyczą smak jest zdominowany przez wędzonkę. Goryczka niska, chmielu brak.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku niskiej.

Supernova

Supernova to niezłe, intensywnie wędzone piwo. Mało tu jednak pilsa w pilsie. Chmielu nie ma w smaku praktycznie wcale, tak samo jest z goryczką. A ta jest nieodłączną cechą charakterystyczną dla tego stylu. Tym samym jest tu za dużo słodyczy, podbijanej dodatkowo przez śliwkę. Niemniej nie mogę powiedzieć, że piwo jest niesmaczne – fanom wędzonki – i to zarówno torfowej, jak i ogniskowej – zapewne podpasuje :).

Cena: 7,25 zł w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Przypominam, że na moim blogu trwa głosowanie na Nowość Miesiąca. W specjalnie przygotowanym formularzu można wybrać trzy najciekawsze piwa, które pojawiły się w minionym miesiącu.

Link do ankiety:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/glosujemy-na-nowosc-stycznia/