KazekDziś na blogu chciałbym Wam zaprezentować jedną z ostatnich nowości z Browaru Raduga – american pale ale o nazwie Kazek. Piwo to powstało w ramach projektu „KAZEK” poświęconego pamięci jednego z mniej znanych polskich podróżników – Kazimierzowi Nowakowi, który w latach 30. XX wieku samotnie przemierzył kontynent afrykański z północy na południe i z południa na północ. Jego podróże po Afryce zajęły mu łącznie 5 lat – w tym czasie podróżował rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem.

Dzięki temu, że pracował jako reporter, jego bogate relacje z odwiedzonych miejsc były publikowane w polskiej, francuskiej, włoskiej i brytyjskiej prasie, które można przeczytać oraz wysłuchać w wersji audio na stronie internetowej projektu „KAZEK”. Niestety krótko po powrocie z wojaży do Polski, w wyniku wycieńczenia organizmu przebytymi chorobami tropikalnymi.

Reklama

W projekt „KAZEK’, którego celem jest przedstawienie szerszemu gronu osoby Kazimierza Nowaka za pomocą dźwięku, obrazu, słowa pisanego i smaku, zaangażowany jest osobiście właściciel Browaru Raduga – Andrzej Kiryziuk, co zaowocowało powstaniem piwa specjalnego, przedstawiającego tę inicjatywę. Tak już wyżej wspomniałem – wybrany do tego został styl idealnie pasujący do gorących, tropikalnych klimatów – a mianowicie chmielone po amerykańsku pale ale, przy produkcji których wykorzystano 4 amerykańskie odmiany chmielu: Amarillo, Cascade, Citra oraz Simcoe. Goryczkę uzyskano za sprawą pochodzącego z Polski chmielu Magnat.

Styl: american pale ale
Ekstrakt: 13,1%
Alk. obj.: 5%
IBU: 50

Data przydatności do spożycia: 13.12.2016

Kolor: Złote, opalizujące.
Piana: Piana obfita, gęsta, biała i trwała. Zostawia całkiem ładny lejsing.
Zapach: Słodki, dominują owoce tropikalne – marakuja i cytrusy, z lekkim iglastym niuansikiem.
Smak: Chmielowe – piwo o przyjemnym owocowym profilu: w smaku mamy marakuję, pomarańczę, grejpfrut i delikatne muśnięcie żywicą. W tle słodowość z trochę dziwnym zbożowym posmakiem. Goryczka niezbyt wysoka, choć niezbyt szlachetna – wyraźna i dość długa.
Wysycenie: Wysycenie ciut powyżej średniej.

Kazek

Kazek

Kazek to bardzo przyjemne w odbiorze piwo, które idealnie pasuje do panującej obecnie letniej aury. Dzięki dominującym nutom owoców tropikalnych pochodzących od chmielu, piwo jest wydaje się być słodkim, ale nie ulepkowatym, co potęguje efekt orzeźwienia. Jedynym minusem tego piwa jest, jak dla mnie, nie do końca przyjemna goryczka, która przez dłuższą chwilę zalega na podniebieniu. Niemniej piwo mi smakowało :).

Cena: 6,80 zł za butelkę 0,5 l w stacjonarnym sklepie specjalistycznym

Reklama