Chmielokrata Citra | Citra Incognito

Browar Piwne Podziemie ma w swoim portoflio kilka interesujących serii – wśród nich na pewno należy wyróżnić Chmielokratę, czyli single hopa wypuszczonego już w kilku różnych wariantach, różniących się chmieleniem. Wspólnym ich mianownikiem jest użycie danego chmielu – oprócz granulatu – także w formie Incognito, czyli specjalnie przygotowanego koncentratu uzyskanego z chmielowych szyszek. Dziś przetestuję wersję chmieloną Citrą, czyli piwo Chmielokrata Citra | Citra Incognito.

Citra jest chyba najpopularniejszą w polskim krafcie odmianą chmielu. Jest ona z nami od początku piwnej rewolucji i wciąż browary chętnie po nią sięgają. Do piwa wnosi aromaty głównie tropikalne, cytrusowe, ale również kwiatowe, czy kojarzące się z innymi owocami, takimi jak melon, agrest, czy liczi. Stosowana jest zarówno na aromat, jak i na goryczkę.

Reklama

Incognito jest całkowicie naturalnym ekstraktem z chmielu, który ma zadanie maksymalizację wydajności warzenia i minimalizację strat. Użycie 1 grama preparatu Incognito na litr odpowiada hop rate’owi w wysokości 5,8 g/L. Maksymalna zalecana przez producenta dawka wynosi 2g/L.

Chmielokrata to piwo, które – ze względu na obecność w składzie słodu owsianego i płatków owsianych – spokojnie można zakwalifikować jako hazy IPA, choć Piwne Podziemie określa je jako heavy hop IPA. Na etykietach wszystkich piw z tej serii mamy charakterystycznego jegomościa w szlacheckim stroju, z chmielową szyszką zamiast twarzy. Projekt jest kolorowy – tło jest utrzymane w zielono-żółto-czerwonych barwach, czym butelka przyciąga wzrok.

To już drugi Chmielokrata, którego mam okazję recenzować. W listopadzie opisywałem swoje wrażenia z degustacji wersji Mosaic | Mosaic Incognito.

O Browarze:

Browar Piwne Podziemie powstał w grudniu 2014 r. w Rożdżałowie koło Chełma, gdzie zainstalowano malutką warzelnię o wybiciu 5 hektolitrów. Jego założycielem jest Dariusz Piecuch, który wcześniej doświadczenie zbierał jako piwowar domowy. Obecnie Piwne Podziemie warzy kontraktowo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Chmielokrata Citra | Citra Incognito:

woda, słód jęczmienny, słód owsiany, słód pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Chmielokrata Citra | Citra Incognito:

Styl: hazy IPA
Ekstrakt:
 15° Plato
Alk. obj.:
 5,8%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 23.02.2022

Kolor: Żółte, zmętnione
Piana: Niezbyt imponujących rozmiarów, ale drobna, gęsta, umiarkowanie trwała. Zostawia ładny lejsing.
Aromat: Owocowy, przyjemny – sporo owoców tropikalny, sok multiwitamina.
Smak: Gładkie, przyjemnie soczkowe. Dominują słodkie owoce tropikalne. Sprawia wrażenie gęstego, treściwego. Słodowość stonowana, nieco zbożowa. Mimo niskiej goryczki, piwo nie jest zbyt słodkie, ale jest sesyjne i szybko znika ze szklanki.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku niskiego.

Chmielokrata Citra | Citra Incognito

Chmielokrata Citra | Citra Incognito to naprawdę bardzo fajne piwo, które dobrze pokazuje, co można „wycisnąć” z dobrze nam znanej Citry. Trunek jest intensywnie owocowy, przyjemnie treściwy i bardzo sesyjny. Czepialscy pewnie powiedzą, że brakuje tu goryczki, no ale hazy IPA już takie jest. Mnie smakowało :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Piwne Podziemie

Reklama