Zanim po przerwie wrócę do różnej maści IPA (a tych mam trochę w swoich zapasach), to zatrzymam się jeszcze przez chwilę przy klasycznych stylach. Nie tak dawno w znanej i coraz śmielej sobie poczynającej w temacie piwa niemieckiej sieci handlowej pojawił się ciekawy zestaw piw z Browaru Trzech Kumpli – zainteresował mnie on przede wszystkim ze względu na szklankę-puszkę. Dwa z tych piw są już mi od dawna dobrze znane, ale Pils póki co nie był jeszcze przeze mnie recenzowany. Czas nadrobić tę zaległość :).

Browar Lotny Trzech Kumpli jest znany przede wszystkim ze stałego, bardzo wysokiego poziomu swoich nowofalowych flagowych piw, takich jak Pan IPAni, Califia, czy Misty. W swojej ofercie ten kontraktowiec ma również całkiem pokaźnie rozbudowaną linię piw klasycznych, liczącą obecnie bodaj 13 piw, a wśród nich znajdziemy m.in. pilsa, weizena, koźlaka, czy dubbla – dotychczas jedynie ten ostatni był przeze mnie recenzowany, ponieważ do tej pory skupiałem się przede wszystkim na nowej fali. Czas to zmienić :).

Reklama

Pils to lekkie piwo o ekstrakcie wynoszącym jedynie 10,5° Plato. Zakładam więc, że będzie to pilsner bardziej w typie niemieckim niż czeskim, który jest raczej piwem bardziej ekstraktywnym, słodowym. Wykorzystane w tym piwie chmiele nie są wymienione na etykiecie, ale informacje na ich temat są dostępne na stronie internetowej browaru. W tym przypadku użyto dwóch klasycznych odmian – wywodzącego się z Czech chmielu Saaz (po czesku zwanego żateckim) oraz niemieckiego Hallertau Mittelfrüh. Martwi mnie trochę deklarowany przez Trzech Kumpli poziom goryczki w Pilsie – wyliczoną go na 20 IBU – zarówno ta wartość, jak i ekstrakt są nieco poniżej przewidzianych dla niemieckiego pilsa – mimo to trunek ten wielokrotnie był nagradzany na konkursach – głównie za granicą, ale także i u nas w kraju.

O Browarze:

Browar Lotny Trzech Kumpli to jeden z moich ulubionych polskich browarów kraftowych. W mojej ocenie jest to też jeden z bardziej stabilnych pod względem jakości piwnych rzemieślników w Polsce. Został założony przez Piotra Sosina w 2014 r. Obecnie warzy w Browarze Zapanbrat, w którym wszystkie tanki są przeznaczone na wyłączność Browaru Trzech Kumpli.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Pils:

woda, słody jęczmienne, chmiel (Saaz, Hallertau Mittelfrüh), drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Pils:

Styl: pilsner
Ekstrakt:
 10,5° Plato
Alk. obj.:
 4,4%
IBU:
 20
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 27.07.2022

Kolor: Złociste, lekko opalizujące, niewiele brakuje do klaru.
Piana: Niska, drobna. Niestety szybko opada do obrączki przyklejonej do szkła.
Aromat: Wyraźnie chmielowy, ziołowy. Świeży, rześki.
Smak: Lekkie, zwiewne, orzeźwiające. Słodowość nienarzucająca się, czysta, lekko zbożowa. Chmielowość intensywna, bardzo przyjemna – przede wszystkim ziołowa, ale też lekko owocowa (można się doszukać akcentów białych owoców). Goryczka intensywna, dość długa, ale przyjemna, szlachetna.
Wysycenie: Niskie.

Pils to dobre piwo. Wbrew zapowiedziom goryczka wcale nie jest zbyt niska – ba, wręcz jest intensywna i raczej długa. Najsłabszym elementem tego trunku jest jego wygląd. Piana niczego nie urywa – jest niska i szybko znika. Do zapowiedzianej w opisie zamieszczonym na stronie internetowej klarowności też trochę brakuje. Całość jest lekka, ale nie wodnista. Smakowało mi :).

Cena: piwo z zestawu 3 piw ze szklanką

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
70 %
Aromat:
85 %
Smak:
80 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #274
Następny artykuł#1044: Zarzecze/Wrężel – Milk Me
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1043-zapanbrat-trzech-kumpli-pilsPils to dobre piwo. Wbrew zapowiedziom goryczka wcale nie jest zbyt niska - ba, wręcz jest intensywna i raczej długa. Najsłabszym elementem tego trunku jest jego wygląd. Piana niczego nie urywa - jest niska i szybko znika. Do zapowiedzianej w opisie zamieszczonym na stronie internetowej klarowności też trochę brakuje. Całość jest lekka, ale nie wodnista. Smakowało mi :).