pan-ipani2

Dziś u mnie na blogu piwo, które z tego co pamiętam było jednym z piwnych objawień zeszłego roku. Początkowo warzone było w browarze Trzy Korony w Nowym Sączu, obecnie Browar Lotny Trzech Kumpli przeniósł się do dużego, przygotowanego pod kontraktowców browaru w Szczyrzycu. Pan IPAni to piwo w stylu wheat IPA, będącym hybrydą ogólnie pojętych piw pszenicznych oraz amerykańskiej wersji IPA. Do piwa dodano ponadto również płatków owsianych, które mają za zadanie wprowadzać delikatną, aksamitną fakturę trunku. Browar zatem mógł swój produkt śmiało określić jako wheat oatmeal IPA, ale podejrzewam, że forma ta była za długa i ciężko byłoby to sensownie umieścić na etykiecie. Pan IPAni zostało nachmielone następującymi odmianami chmielu: Perle, Amarillo, Citra i Mosaic.

Reklama

Styl: wheat IPA
Ekstrakt: 16%
Alk. obj.: 5,9%
IBU: 45

Data przydatności do spożycia: 22.06.2016 r.

Kolor: Żółta, jasne, bardzo mętne.
Piana: Średnio obfita, dość trwała, tworzy bardzo ładny lacing.
Zapach: Owoce tropikalne z nutką słodkiej gruszki
Smak: Piwo delikatne, gładkie i aksamitne dzięki dodatkowi płatków owsianych. Dużo lżejsze niż można by się spodziewać po parametrach. Piwo jest bardzo, ale to bardzo pijalne. W warstwie słodowej dominują nuty zbożowe, połączone z dość wysoką drożdżowością. Nie wiem, na jakich drożdżach fermentowane jest to piwo, ale mam wrażenie, że wyczuwalny jest dojrzały banan zmieszany ze słodką gruszką. Do tego dochodzą inne słodkie owoce tropikalne (głównie mango) i trochę cytrusów. Goryczka średnia w kierunku niskiej, bardzo przyjemna, krótka, szlachetna.
Wysycenie: Poniżej średniej, wzmaga pijalność.

Świetne piwo! Jest to jedno z najbardziej pijalnych IPA, jakie miałem okazję do tej pory degustować. Profil smakowo-aromatyczny jest niemalże idealny. Intrygującą dla mnie cechą tego piwa były wyraźne nuty gruszki oraz dojrzałego banana – coś takiego jest raczej niespotykane w piwach z szerokiej rodziny IPA. Ogólną ocenę niestety psuje nieco średni wygląd tego piwa – bardzo mocne zmętnienie i taka sobie piana. Niemniej jest to z pewnością piwo idealne dla osób zaczynających swoją przygodę ze światem piwnego rzemiosła – a to za sprawą stosunkowo niewielkiej i szlachetnej goryczki oraz za sprawą feerii nut aromatycznych i smakowych. Pan IPAni powinno też posmakować tej piękniejszej części naszego społeczeństwa.

Cena: 7,80 zł za 0,33 l w stacjonarnym sklepie specjalistycznym

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
92 %
Poprzedni artykuł#26: Tenczynek – Imperial Stout
Następny artykuł#28: Okocim – Porter Mocno Dojrzałe
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
27-gryfbrowar-lotny-trzech-kumpli-pan-ipaniŚwietne piwo! Jest to jedno z najbardziej pijalnych IPA, jakie miałem okazję do tej pory degustować. Profil smakowo-aromatyczny jest niemalże idealny. Intrygującą dla mnie cechą tego piwa były wyraźne nuty gruszki oraz dojrzałego banana - coś takiego jest raczej niespotykane w piwach z szerokiej rodziny IPA. Ogólną ocenę niestety psuje nieco średni wygląd tego piwa - bardzo mocne zmętnienie i taka sobie piana. Niemniej jest to z pewnością piwo idealne dla osób zaczynających swoją przygodę ze światem piwnego rzemiosła - a to za sprawą stosunkowo niewielkiej i szlachetnej goryczki oraz za sprawą feerii nut aromatycznych i smakowych. Pan IPAni powinno też posmakować tej piękniejszej części naszego społeczeństwa.