PINTA Classics: Doppelbock

Muszę przyznać, że podoba mi się lidlowa seria Browaru PINTA, w ramach której co rusz dostajemy całkiem interesujące interpretacje bardziej klasycznych stylów piwa. Jakoś pod koniec kalendarzowej jesieni otrzymaliśmy kolejną pozycję z serii PINTA Classics – tym razem był to Doppelbock, czyli podwójny koźlak.

Koźlaki kojarzą mi się przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym i w sumie wszystko się zgadza, bo pogoda za oknem zdecydowanie bardziej przypomina jesień niż zimę. Koźlaki lubię i chyba chętniej sięgam po regularny wariant tego stylu niż po jego podwójną wersję. Być może to kwestia dostępności doppelbocków, ale w koźlakach bardziej szukam wytrawności niż słodyczy. Niestety, nawet wśród zwykłych, pojedynczych bocków zdarzają się słodkie ulepy, a co dopiero w ich podwójnych wersjach. Mam nadzieję, że Browarowi PINTA udało siętego uniknąć. Patrząc na parametry mamy do czynienia z dość głębokim odfermentowanie – te 8,5%-9% alkoholu dostajemy często w porterach bałtyckich o wyższym ekstrakcie.

Reklama

W składzie piwa PINTA Classics: Doppelbock nie znajdziemy żadnego udziwnienia. Jak przystało na serię Classics, jest tu całkowicie klasycznie. Browar użył trzech rodzajów słodu jęczmiennego oraz dwóch polskich odmian chmielu – Marynki oraz Lubelskiego. Brzeczka została przefermentowana drożdżami lagerowymi W34/70.

Etykieta to standardowy projekt tej serii produktowej. Jest przejrzysta – zrezygnowano z części informacji (np. z pełnego składu), które zamieszczono na stronie internetowej. Prowadzi do niej widoczny na etykiecie kod QR.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa PINTA Classics: Doppelbock:

woda, słód pilzneński, Monachijski II, Caramunich I, chmiele: do kotła: Marynka, na whirlpool: Lubelski, drożdże: W34/70

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa PINTA Classics: Doppelbock:

Styl: doppelbock
Ekstrakt:
20° Plato
Alk. obj.:
 8,7%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 28.07.2023

Wygląd: Brązowe, klarowne.
Piana: Niska, beżowa. Szybko opada do zera.
Aromat: Opiekany, ciasteczkowy. Przyjemny.
Smak: Intensywny w smaku, esencjonalny, ale nie przesłodzony, zaklejający. Dominują nuty opiekane, kojarzące się z przypieczonym ciastem drożdżowym. Piwo dobrze ułożone, kompletnie nie czuć, że ma blisko 9% – jest nawet trochę wodniste. Finisz dość goryczkowy.
Wysycenie: Umiarkowane.

PINTA Classics: Doppelbock
PINTA Classics: Doppelbock

Bardzo dobre piwo. Mimo wysokiego ekstraktu PINTA Classics: Doppelbock nie jest piwem przesłodzonym, zalepiającym. Sporo się tu dzieje – jest sporo akcentów melanoidynowych, a na finiszu pojawia się wyraźna goryczka. Smakowało mi :).

Cena: nie pamiętam

Reklama