zacny-zalcman2Zacny Zalcman z Browaru Piwoteka to piwo nietypowe, którego nazwa odwołuje się do osoby, który, jak opisuje etykieta, po 1863 w Łodzi wytyczył swoją prywatną ulicę, gdzie otworzył pierwszy w mieście sztibl (tj. mały dom modlitwy) dla chasydów. Nietypowość tego piwa opiera się na użytych do jego uwarzenia dodatkach – tj. na kolendrze i… soli! Zacny Zalcman jest to więc piwo w niemieckim stylu gose, które poza słonym, przyprawowym smakiem charakteryzuje się też kwaśnością, która w tym wypadku została osiągnięta za pomocą kwasu mlekowego. Chmiel użyty w tym piwie to Lubelski.

Styl: gose
Ekstrakt: 12%
Alk. obj.: 4,5%
IBU: 10
Data przydatności: 13.01.2016 r.
Kolor: Złota, lekko mętne.
Piana: Piana niska, szybko redukuje się do obrączki i wyspy na środku.
Zapach: Zbożowo-kolendrowy, z kwaśną nutą.
Smak: W smaku na pierwszym planie wyczuwalna jest kolendra, na drugim zaś umiarkowana kwaśność przywodząca na myśl owoce mieszająca się ze zbożowością. Sól zaznacza się na samym finiszu, gdybym nie wiedział o jej użyciu, wcale bym jej nie wyczuł. Goryczki brak. Piwo jest cholernie pijalne.
Wysycenie: Nagazowanie ciut powyżej średniej, co wzmaga pijalność.
Świetne, cholernie pijalne piwo. Kto wie, czy to nie za sprawą dodatku soli chce się wziąć kolejny łyk. Niemniej piwo w szkle znika w oka mgnieniu, a sól nie jest za bardzo wyczuwalna. Kwaśność utrzymana jest na średnim poziomie – piwo powinno być odpowiednie nawet dla ludzi nieobeznanych z kwaśnymi piwami. Gorąco polecam!
Cena: 6,61 zł za 0,5 l w internetowym sklepie specjalistycznym.
Reklama