zacny-zalcman2Zacny Zalcman z Browaru Piwoteka to piwo nietypowe, którego nazwa odwołuje się do osoby, który, jak opisuje etykieta, po 1863 w Łodzi wytyczył swoją prywatną ulicę, gdzie otworzył pierwszy w mieście sztibl (tj. mały dom modlitwy) dla chasydów. Nietypowość tego piwa opiera się na użytych do jego uwarzenia dodatkach – tj. na kolendrze i… soli! Zacny Zalcman jest to więc piwo w niemieckim stylu gose, które poza słonym, przyprawowym smakiem charakteryzuje się też kwaśnością, która w tym wypadku została osiągnięta za pomocą kwasu mlekowego. Chmiel użyty w tym piwie to Lubelski.

Styl: gose
Ekstrakt: 12%
Alk. obj.: 4,5%
IBU: 10
Data przydatności: 13.01.2016 r.
Kolor: Złota, lekko mętne.
Piana: Piana niska, szybko redukuje się do obrączki i wyspy na środku.
Zapach: Zbożowo-kolendrowy, z kwaśną nutą.
Smak: W smaku na pierwszym planie wyczuwalna jest kolendra, na drugim zaś umiarkowana kwaśność przywodząca na myśl owoce mieszająca się ze zbożowością. Sól zaznacza się na samym finiszu, gdybym nie wiedział o jej użyciu, wcale bym jej nie wyczuł. Goryczki brak. Piwo jest cholernie pijalne.
Wysycenie: Nagazowanie ciut powyżej średniej, co wzmaga pijalność.
Świetne, cholernie pijalne piwo. Kto wie, czy to nie za sprawą dodatku soli chce się wziąć kolejny łyk. Niemniej piwo w szkle znika w oka mgnieniu, a sól nie jest za bardzo wyczuwalna. Kwaśność utrzymana jest na średnim poziomie – piwo powinno być odpowiednie nawet dla ludzi nieobeznanych z kwaśnymi piwami. Gorąco polecam!
Cena: 6,61 zł za 0,5 l w internetowym sklepie specjalistycznym.
Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
90 %
Poprzedni artykuł#13: Browar na Jurze/PINTA – Kwas Delta
Następny artykuł#15: Pracownia Piwa – Crack
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
14-jan-olbracht-rzemieslniczypiwoteka-zacny-zalcmanŚwietne, cholernie pijalne piwo.