Gose z Wiśniami

Gose to jeden z tych nielicznych tradycyjnych, klasycznych niemieckich stylów piwa, które są bardzo wdzięczne dla nowofalowych browarów rzemieślniczych, co miałem okazję zaobserwować m.in. podczas III Szczecin Beer Fest. Próbowałem tam kilku naprawdę fajnych interpretacji tego gatunku. Tak mi one posmakowały, że będąc w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa sięgnąłem po kolejne – Gose z Wiśniami z Browaru Przystanek Tleń.

Browar Przystanek Tleń szanuję i to całkiem mocno. Jak dotąd piłem trzy piwa z tego browaru i to każde o całkiem wysokim potencjale „sztosowości”. Były to: Sour Cherry Wild Ale White Wine BA, Russian Imperial Stout Whisky BA oraz Porter Rum Barrel Aged. Tak się jakoś złożyło, że były to same „barrel ejdże”. Dziś przełamię tę tendencję, ponieważ akurat Gose z Wiśniami do drewnianych beczek nie trafiło.

Reklama

Przystanek Tleń to pensjonat wraz z restauracją, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Bory Tucholskie, nad rzeką Wdą, w budynku z początku XX wieku. Choć pensjonat działa tam chyba od samego początku, to jednak obecni właściciele – rodzina Semrau – mają go w posiadaniu dopiero od 2004 r. Browar w tym miejscu powstał dopiero trochę ponad 15 lat później, bo w 2015 r.

Jeśli chodzi o Gose z Wiśniami to skład wygląda całkiem prawilnie, no może z wyjątkiem dodatku wiśni ;). A więc mamy w nim słody jęczmienny oraz pszeniczny, chmiel, wspomniane wyżej wiśnie, a także sól oraz kolendrę. No i oczywiście drożdże górnej fermentacji. Niestety nie znalazłem informacji, w jaki sposób piwo zostało zakwaszone. Nie podano również użytych odmian chmielu, który w gose jednak jest nieistotny.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: gose z wiśniami
Ekstrakt:
 12,5° Plato  
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 28.09.2019 r.

Kolor: Czerwone, pod światło wpadające w pomarańcz. Dość mocno, ale równomiernie zamglone.
Piana: Bardzo obfita, drobniutka i gęsta. Po zbliżeniu do ucha słychać jej syczenie. Zwiastuje lekkie przegazowanie.
Zapach: Owocowy, wiśniowy, kwaśny (czuć charakterystyczny zapach piw z kwasem mlekowym), z wyraźną kolendrą.
Smak: Zapach zapowiadał wyższą kwaśność. Ta jest mocno umiarkowana, dodaje piwu świeżości. Dominują wiśnie (na szczęście nie przypominają kompotu, ale są świeże) i kolendra. Soli za bardzo nie czuć. Goryczki brak.
Wysycenie: Zbyt wysokie, szczypie w gardło.

Gose z Wiśniami
Gose z Wiśniami

Gose z Wiśniami to fajne piwo – może trochę zbyt wysoko nasycone. Poza tym jest wszystko na swoim miejscu – bardzo przyjemne, rześkie wiśnie, kwasowość i kolendra. W aromacie i zapachu nie ma się do czego przyczepić. Jestem zadowolony :).

Cena: 7,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa


Przypominam, że na moim blogu trwa głosowanie na Nowość Miesiąca. W specjalnie przygotowanym formularzu można wybrać trzy najciekawsze piwa, które pojawiły się w minionym miesiącu.

Link do ankiety:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/wybieramy-nowosc-czerwca/

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
80 %
Poprzedni artykuł#663: Browar Zakładowy – Destruktor BA
Następny artykułBrowarka zbiera na modernizację browaru
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
664-przystanek-tlen-gose-z-wisniamiGose z Wiśniami to fajne piwo - może trochę zbyt wysoko nasycone. Poza tym jest wszystko na swoim miejscu - bardzo przyjemne, rześkie wiśnie, kwasowość i kolendra. W aromacie i zapachu nie ma się do czego przyczepić. Jestem zadowolony :).