Ramen Shop: Rice Hoppy Pils

Lubię kuchnię azjatycką, chociaż np. ramenu nie miałem jeszcze okazji spróbować (jakoś w mojej okolicy brakuje punktów serwujących tę potrawę). I jakoś mnie do tego nie ciągnie, ponieważ ostatnio nie przepadam za zupami we wszelkiej postaci. Czemu o tym piszę? A no dlatego, że dziś zajmę się piwem z serii, której głównym motywem streetfoodowe stoisko z ramenem właśnie. Chodzi oczywiście o dostępną w ofercie Browaru Deer Bear, nawiązującą do kuchni dalekowschodniej, linię piw Ramen Shop, a dokładniej piwa Ramen Shop: Rice Hoppy Pils.

Na samym początku zajmę się przez chwilę etykietą – ta jest bardzo ładna. Jak już wyżej wspomniałem, mamy na niej streetfoodowe stoisko rodem z Dalekiego Wschodu. Sprzedawcą jest ubrany w charakterystyczną azjatycką (bambusową?) czapkę jeleń :). Całość utrzymana jest w charakterystycznej dla Deer Beara kreskówkowej konwencji. Podoba mi się to :).

Przechodząc już do kwestii stricte piwnej, zapewne zauważyliście, że Browar Deer Bear specjalizuje się przede w piwach doładowanych dodatkami i aromatami. W jego ofercie znajdziemy też jednak piwa prostsze pod względem złożoności składu. Taką pozycją jest z całą pewnością recenzowany dziś Ramen Shop: Rice Hoppy Pils. Jest to bowiem dość zwyczajny pils. Użyłem słowa “dość”, ponieważ w zasypie tego trunku znalazł się ryż w postaci płatków ryżowych. I to właśnie jest tym elementem nawiązującym w tym przypadku do klimatów Dalekiego Wschodu, gdzie ryż jest podstawą wielu dań.

Co takiego do piwa wnosi ryż? Wbrew pozorom bardzo niewiele. Jak czytamy na etykiecie:

– Porządnie wyleżakowany pils, wyraźnie chmielowy z dużym udziałem płatków ryżowych, które nadają mu lekkości i rześkości – pisze Deer Bear.

No właśnie. Ryż wnosi do piwa przede wszystkim dość proste cukry, które są z powodzeniem przetwarzane przez drożdże na alkohol. Poza tym zboże to ma raczej nikły aromat, co też znajduje odzwierciedlenie w smaku i zapachu gotowego piwa. W zasadzie to ryż dodaje wyłącznie wytrawności smaku i do tego rozjaśnia barwę. Niczego więcej nie należy się spodziewać.

Jakie mam zatem oczekiwania wobec Ramen Shop: Rice Hoppy Pilsa? Mam nadzieję, że będzie to lekki, wytrawny pilsner, w którym balans będzie przesunięty w kierunku chmielowości. Jako, że nie jest to styl łatwy, zadanie, jakie sobie postawił przed sobą Deer Bear nie jest proste. Czy się to udało? Sprawdźmy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia mojego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Ramen Shop: Rice Hoppy Pils:

woda, słody jęczmienne, płatki ryżowe, chmiele, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane.

Parametry piwa Ramen Shop: Rice Hoppy Pils:

Styl: pilsner
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 3/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 20.05.2021

Wygląd: Złociste, praktycznie klarowne, może lekko opalizujące.
Piana: Obfita, drobna, gęsta. Śnieżnobiała. Trwała, zostawia przyzwoity lejsing.
Aromat: Czysty, lagerowy, lekki, zwiewny. Słodowość mieszka się z lekkim cytrusowym chmielem.
Smak: Pełne i – o dziwo – dość słodowe, chlebowe, wpadające w mało słodki biszkopt. Jak na piwo z płatkami ryżowymi w zasypie, spodziewałem się wyższej wytrawności. Początkowo goryczka wydaje się niska, dopiero po kilka chwil zaczyna lekko zalegać w gardle. Oczywiście jest to przyjemne uczucie, które równoważy nieco słodowość.
Wysycenie: Umiarkowane.

Ramen Shop: Rice Hoppy Pils
Ramen Shop: Rice Hoppy Pils

No tak średnio to wyszło. Z zapowiadanej wytrawności i rześkości otrzymałem niewiele. Ramen Shop: Rice Hoppy Pils jest piwem wyraźnie słodowym, pełnym. Na szczęście nie zabrakło chmielowości, obecnej przede wszystkim w postaci wyraźnej goryczki. Nie wiemy, jakich odmian chmielu dokładnie użyto, ale pod tym względem piwo to jest okej. Jak na pilsa, trunek ten jest w porządku, jednakże od ryżowego pilsnera oczekiwałem czegoś więcej.

Cena: 8,50 zł za 0,5 litra w sklepie internetowym