fot. Chmielaki Krasnostawskie/Facebook

Browar Łąkomin zdobył cztery medale w tegorocznym Konsumenckim Konkursie Piw zorganizowanym przy okazji 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „CHMIELAKI KRASNOSTAWSKIE 2018”. Spośród browarów kraftowych docenione zostały również Antybrowar, InBrand oraz Browar Biały – oprócz nich nagrodzone zostały głównie browary restauracyjne oraz regionalne.

W ramach konkursu konsumenci oceniali piwa przypisane do 26 kategorii. Browar Łąkomin zdobył srebro w kategorii Dry stout za Leśnego Krecika (który dry stoutem zresztą nie jest), złoto i srebro za swoje milk stouty (kolejno: Rzeka Pełna Kawy oraz Rzeka Pełna Mleka) oraz złoto za Srogiego Niedźwiedzia w kategorii Imperial stout. Z AntyBrowaru pierwsze miejsce w kategorii Dry stout zdobył Proboszcz. InBrand może pochwalić się srebrem za swoje Pale Ale, a Browary Biały brązem za Milk Stout.

Pełne wyniki Konsumenckiego Konkursu Piw:

Piwa dolnej fermentacji:
Kategoria 1 – Piwa jasne w stylu Light Beer o zawartości alkoholu do 3,9% obj.
1. American Lite Lager – Browar Portowy
2. Niezła Szycha – Browar Jagiełło
3. Berhalle Light Pils – Bierhalle Arkadia

Kategoria 2 – Piwa jasne w stylu Mild Lager o ekstrakcie do 11° Plato.
1. Jagiełło Chmielak – Browar Jagiełło
2. Kultowe Jasne – Kultowy Browar Staropolski
3. Jagiełło Lager – Browar Jagiełło

Kategoria 3 – Piwa jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Pils – Browar Amber
2. Amber Chmielowy – Browar Amber
3. Złoto Brovarni – Hotel Gdańsk Brovarnia

Kategoria 4 – Piwa jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Łomża Jasne – Browar Łomża
2. Świeże – Browar Kormoran
3. Staropolskie Dworskie – Kultowy Browar Staropolski

Kategoria 5 – Piwa jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16° Plato.
1. Gazda Piwo Marcowe – Trzy Korony Browar Nowosądecki
2. Jagiełło Vienna Lager – Browar Jagiełło
3. Bierhalle Marcowe – Bierhalle Łódź Manufaktura4.

Kategoria 6 – Piwa w stylu Koźlak o ekstrakcie powyżej 16° Plato.
1. Tenczynek Bock – Browar Tenczynek
2. Kaduk Piwo Podwójny Koźlak – Trzy Korony Browar Nowosądecki
3. Bierhalle Doppelbock – Bierhalle Bydgoszcz

Kategoria 7 – Piwa ciemne o ekstrakcie do 18° Plato.
1. Kultowe Karmelowe – Kultowy Browar Staropolski
2. Irish Beer – Browar Kormoran
3. Książęce Ciemne Łagodne – Kompania Piwowarska

Kategoria 8 – Piwa ciemne w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18° Plato.
1. Porter Podbity Śliwką – Browar Jabłonowo
2. Porter 180 – Kultowy Browar Staropolski
3. Komes Porter Bałtycki – Browar Fortuna

Kategoria 9 – Napoje na bazie piwa typu Radler/Shandy.
1. Okocim Radler truskawka z kwiatem lipy – Carlsberg Polska
2. Cornelius Banan – Browar Sulimar
3. Cornelius Grejpfrut – Browar Sulimar

Kategoria 10 – Piwa smakowe i aromatyzowane.
1. Bestbir Ananas – Kultowy Browar Staropolski
2. Bestbir Pieczone Jabłko – Kultowy Browar Staropolski
3. Magnus Toffee – Browar Jagiełło

Piwa górnej fermentacji:
Kategoria 13 – Piwa w stylu belgijskim o podwyższonym ekstrakcie powyżej 14° Plato.
1. Komes Poczwórny – Browar Fortuna

Kategoria 14 – Piwa białe w stylu Witbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.
1. Bierhalle Witbier – Bierhalle Łódź Manufaktura
2. Bierhalle Witbier – Bierhalle Arkadia
3. Podróże Kormorana Witbier – Browar Kormoran

Kategoria 16 – Piwa pszeniczne jasne w niemieckim stylu Hefeweizen Hell o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Bierhalle Weizen – Bierhalle Bydgoszcz
2. Lubuskie Pszeniczne – Browar Witnica
3. Bierhalle Weizen – Bierhalle Posnania

Kategoria 17 – Piwa pszeniczne ciemne w niemieckim stylu Hefeweizen Dunkel o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Bierhalle Dunkelweizen – Bierhalle Łódź Manufaktura
2. Bierhalle Dunkelweizen – Bierhalle Arkadia
3. Bierhalle Dunkelweizen – Bierhalle Bydgoszcz

Kategoria 19 – Piwa w stylu Altbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.
1. Bierhalle Altbier – Bierhalle Arkadia
2. Altbier – Bierhalle Wilanów
3. Bierhalle Altbier – Bierhalle Łódź Manufaktura

Kategoria 20 – Piwa w stylu Pale Ale, Imperial Pale Ale, Bitter.
1. Mother in Law – Primator
2. Pale Ale – Browar InBrand
3. Lubuskie IPA – Browar Witnica

Kategoria 21 – Piwa w stylu American Pale Ale, American India Pale Ale.
1. English Ipa – Kultowy Browar Staropolski
2. Książęce IPA – Kompania Piwowarska
3. Grodziska APA – Browar w Grodzisku Wielkopolskim

Kategoria 22 – Piwa w stylu Stout Dry o ekstrakcie 9,5-17° Plato.
1. Proboszcz – Antybrowar
2. Leśny Krecik – Browar Łąkomin
3. Old Pigweed – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria 23 – Piwa w stylu Stout Sweet / Milk o ekstrakcie 12-18° Plato.
1. Rzeka Pełna Kawy – Browar Łąkomin
2. Rzeka Pełna Mleka – Browar Łąkomin
3. Milk Stout – Browar Biały

Kategoria 24 – Piwa w stylu Imperial Stout o ekstrakcie o powyżej 18° Plato.
1. Srogi Niedźwiedź – Browar Łąkomin
2. Legenda Króla – Jan Olbracht Browar Staromiejski
3. Po Godzinach Russian Imperial Stout – Browar Amber

Piwa miodowe:
Kategoria 26 – Piwa miodowe.
1. Złoty Ul Ałtajski – Kultowy Browar Staropolski
2. Perła Miodowe – Perła Browary Lubelskie
3. Piernikowe – Jan Olbracht Browar Staromiejski