Tropical Little IPA

Piwa z Browaru Wrężel regularnie pojawiają się w sklepach Lidl – najczęściej chyba Miś Wojtek, na którego z kolei ja jakoś nie mogę trafić :P. Nie tak dawno jednak udało mi się kupić ciekawie zapowiadające się Tropical Little IPA. Jest to stosunkowo lekkie chmielone po amerykańsku IPA z dodatkiem kilku owoców: pomarańczy, ananasa oraz mango. W teorii brzmi to jak idealna na upały owocowa bomba. Czy znajdzie to uzasadnienie w rzeczywistości?

Tym, co łączy amerykańskie odmiany chmielu, jest charakterystyczny owocowy aromat, który zbiorczo określany jest jako cytrusowy, czy tropikalny. Czasem można go nawet dokładniej opisać, np. przypisując go do skojarzenia z pomarańczami, mandarynkami, cytrynami, czy też mango oraz ananasem właśnie. Dodatek owoców może więc tego rodzaju akcenty dodatkowo podbić, dając tym samym tak bardzo porządny przez wielu beer geeków i znany z new england IPA efekt „soczystości”. I właśnie tę owocowość podkreśla zamieszczona na etykiecie Tropical Little IPA „morska opowieść”.

Tropical Little IPA to lżejszy wariant innego, bardzo dobrze ocenianego piwa z Browaru Wrężel, a mianowicie Tropical Imperial IPA. Mamy tu o ponad 5° Plato niższy ekstrakt, prawie 3 punkty procentowe alkoholu mniej oraz niższą o aż 40 IBU goryczkę. Tak jak wspomniałem wyżej piwo nachmielono po amerykańsku – użyto odmian Mosaic, Equinox (obecnie nazywany Equanot), Amarillo, Centennial oraz Columbus. Jak wspomniałem we wstępie, warstwę owocową podbić ma dodatek pomarańczy, ananasa oraz mango. Jakkolwiek na etykiecie został podany pełny, szczegółowy skład, to jednak brakuje mi na niej informacji, gdzie piwo zostało uwarzone. Browar wspomina jedynie, że Tropical Little IPA wyprodukowane zostało w Unii Europejskiej. Za to ode mnie minus.

Jest to drugie po Vermont American IPA recenzowane przeze mnie piwo z Browaru Wrężel.

Styl: american IPA
Ekstrakt:
 14° Plato
Alk. obj.:
 5,8%
IBU:
 70

Data przy­dat­no­ści: 14.03.2019

Kolor: Złote, opalizujące.
Piana: Niezbyt obfita, ale drobna i biała. Po chwili zostaje nieregularny cienki kożuch ze średnich i dużych pęcherzy. 
Zapach: Cytrusowy, owocowy, rześki, przyjemny. 
Smak: Tropical Little IPA to piwo wytrawne, którego balans przesunięty jest w stronę chmielu. Jest cytrusowo, jednak obiecanego w składzie ananasa i mango zbytnio nie czuję. Być może owocowe akcenty wtopiły się w nuty chmielu amerykańskiego. Goryczka intensywna, grejpfrutowa, nieco zalegająca.
Wysycenie: Umiarkowane.

Tropical Little IPA
Tropical Little IPA

Niestety, intensywnie owocowy aromat zapowiadał więcej, niż otrzymaliśmy w smaku. Tu jest dość płasko, wytrawnie i z nie do końca przyjemną, intensywną goryczką na finiszu. Spodziewałem się czegoś więcej, a tak Tropical Little IPA to niezłe piwo, które niczym się nie wyróżnia. 

Cena: nie zanotowałem :/