podium-1060918_800W końcu doczekaliśmy się wyników tegorocznego plebiscytu ogłaszanego przez portal Browar.biz. W tym roku z przyczyn organizacyjnych został on znacznie okrojony – wyniki podzielone są na 3 kategorie: Piwo Roku, Debiut Roku i Browar Roku. Najlepszym Piwem Roku 2015 oraz jednocześnie Debiutem Roku 2015 został Samiec Alfa Barrel Aged z Browaru Artezan.

W kategorii Piwo Roku na drugim miejscu uplasował się Imperator Bałtycki z Browaru PINTA, na trzecim zaś Pacific Pale Ale z Browaru Artezan. Muszę przyznać, że te wyniki nikogo chyba nie zdziwią ;). Do dziesiątki ponadto zakwalifikowały się: Porter Bałtycki Wędzony z Browaru WidawaPan IPAni z Browaru Trzech Kumpli, Turbo Geezer z Browaru KingpinPorter Warmiński z Browaru KormoranModern Drinking z Browaru PINTA, Kwas Alfa z kooperacji Browaru PINTA i To Øl oraz Lwówek Jankes z Browaru Lwówek.

Reklama

Natomiast w kategorii Debiut Roku oprócz Samca Alfa w wersji Barrel Aged znalazły się następujące piwa: Kwas Alfa, uwarzony przez Browar PINTA w międzynarodowej kooperacji z Browarem To Øl, oraz (i tu jak dla mnie jest zaskoczenie!) Piwo z Grodziska z Browaru w Grodzisku Wielkopolskim. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowały się także: Modern Drinking z Browaru PINTAPan IPAni z Browaru Trzech Kumpli, 400! z Browaru Pracownia Piwa, 652 m n.p.m. z Browaru Podgórz, Preparat z Browaru Artezan, Pacific Pale Ale z Browaru Artezan oraz Turbo Geezer z Browaru Kingpin.

Browarem Roku został (i tu bez niespodzianki) Artezan.

Jak widać spora część piw powtarza się w obu kategoriach – dowodzi to tego, że wiele z tegorocznych debiutów było na bardzo dobrym poziomie, przez co zapadły w pamięć konsumentów. Niestety piwa zwycięskiego w obu kategoriach – Samca Alfa – nie miałem okazji spróbować, zarówno w zwykłej wersji, jak również barrel aged. Nie mogę więc odnieść się osobiście do tego werdyktu, niemniej recenzje wersji leżakowanej w beczce są faktycznie entuzjastyczne. Co mnie zdziwiło? Z pewnością brak w zestawieniu AleBrowaru, który chyba nadal jest uznawany za ikonę piwnej rewolucji w Polsce – obok PINTY i Artezana, które zdominowały ranking.

Jestem niezmiernie ciekaw, jak będą wyglądały podobne zestawienia podsumowujące 2016 r. Czy plebiscyt Browar.biz nadąży za dynamicznymi zmianami polskiego rynku piwa? Okaże się na początku przyszłego roku. A Wy co sądzicie o tegorocznych wynikach? Co Was zdziwiło, a czego się spodziewaliście? Napiszcie w komentarzach :).

Więcej informacji: browar.biz

Reklama