Califia

Puszki już na stałe zadomowiły się w polskim krafcie. Niewątpliwie mają one wiele zalet, ale również pewne wady – w tym niestety też cenę. Dlatego też browary decydują się na ograniczenie niepotrzebnych kosztów i zamawiają puszki aluminiowe niemalowane z zewnątrz, po czym naklejają na nie papierowe lub plastikowe etykiety. Browar Trzech Kumpli poszedł inną drogą i dla swoich flagowych piw zamówił w pełni malowane puszki. I do takiego właśnie opakowania trafiła Califia, czyli west coast IPA.

Muszę przyznać, że te nowe, malowane puszki robią robotę. Abstrahując już od kwestii ekologicznych – bo ponoć takie opakowanie jest łatwiejsze w recyklingu, ale warto też zaznaczyć, że nie marnuje się na niej miejsca i można wykorzystać całą jej powierzchnię. Tak też zrobił Browar Trzech Kumpli, który pomalował puszki praktycznie od wieczka do dna. Do tego użyta farba ma bardzo fajną teksturę, jakby lekko matowa.

Reklama

Califia to piwo w stylu west coast IPA, czyli w teorii powinien być to wytrawniejszy, jaśniejszy i bardziej goryczkowy wariant „ipy”. Poprzednie piwo, które recenzowałem – Tropical Storm z Widawy – również było w tym stylu, ale już na pierwszy rzut oka widać po składzie pewne różnice w podejściu w obu tych przypadkach. Przede wszystkim w Califii mamy słód pszeniczny, który nie jest standardowym surowcem używanym w produkcji tego rodzaju piw. Niestety, na puszce nie podano szczegółów na temat chmielenia tego trunku, ale w internetach można znaleźć informacje, że użyto odmian Columbus, Centennial, Cascade oraz Citra. Przynajmniej tak było kilka lat temu i nie wiem, na ile jest to aktualne.

Warto tu wspomnieć, że Califia zadebiutowała na rynku blisko siedem lat temu, w marcu 2015 r.! Ależ ten czas szybko leci… Jakiś czas temu recenzowałem też podwójną wersję tego piwa.

O Browarze:

Browar Lotny Trzech Kumpli to jeden z moich ulubionych polskich browarów kraftowych. W mojej ocenie jest to też jeden z bardziej stabilnych pod względem jakości piwnych rzemieślników w Polsce. Został założony przez Piotra Sosina w 2014 r. Obecnie warzy w Browarze Zapanbrat, w którym wszystkie tanki są przeznaczone na wyłączność Browaru Trzech Kumpli.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Califia:

woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Califia:

Styl: west coast IPA
Ekstrakt:
  16,5° Plato
Alk. obj.:
 7%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 18.05.2022

Kolor: Złociste, opalizujące.
Piana: Niska, biała, drobnopęcherzykowa. Średnio trwała. Opada do wyraźnie zaznaczonej obrączki i wyspy. Zostawia ładny lejsing.
Aromat: Chmielowy, cytrusowy, rześki. Pojawia się nieco nut żywicznych. Przyjemny.
Smak: Bardzo dobry west coast. Califia to trunek wytrawny, smukły z wyraźnie zaznaczoną cytrusowo-żywiczną chmielowością i intensywną, ale też krótką goryczką. W tle czysta słodowość z nutką zbożową.
Wysycenie: Dość wysokie.

Califia

Bardzo dobre piwo. Califia to podręcznikowe west coast IPA – wytrawne, fajnie nachmielone, z bardzo przyjemną, intensywną, ale krótką goryczką. Trunek ten błyskawicznie znika ze szkła :). Po raz kolejny Browar Trzech Kumpli mnie nie zawiódł :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Trzech Kumpli

Reklama