Чернігівське

Aktualna faza wojny na Ukrainie, rozpoczęta wielkoskalową inwazją wojsk Federacji Rosyjskiej, trwa już ponad cztery miesiące. W reakcji na agresję, największe na świecie koncerny piwne — w tym: Anheuser-Busch InBev — wycofały się z Rosji. Ponadto AB InBev zapowiedziało wypuszczenie na europejski rynek specjalnej (a także poza Europę) charytatywnej edycji znanego ukraińskiego piwa Чернігівське, znanego też jako Czernichowskie lub Chernigivske.

Nowa edycja piwa Чернігівське otrzymała nowy wygląd opakowania — puszkę utrzymaną w narodowych barwach Ukrainy: niebieskiej i żółtej — trafiła do sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji, Holandii, Danii, Austrii, Polsce, Włoszech, Kolumbii i Brazylii. Zysk ze sprzedaży tego trunku ma zostać w całości przekazane na cele charytatywne na rzecz Ukrainy.

Reklama

Чернігівське to jasny lager, który pierwotnie był warzony w Czernichowie. Jego produkcję rozpoczęto w 1988 r. z okazji 1300. rocznicy powstania miasta. Przed wybuchem wojny warzono go też w Charkowie oraz Mikołajowie. Aktualnie, jego produkcja jest przeniesiona do kilku innych państw, w tym m.in. do USA, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Niemiec. Właśnie w którymś z niemieckich browarów uwarzono egzemplarz, który do mnie trafił. Niestety, nie znamy dokładnego miejsca produkcji. Szkoda.

Z puszki nie dowiadujemy się też szczegółów na temat wysokości ekstraktu. Na plus na pewno zaliczyć trzeba podany skład, który oznacza, że Чернігівське to piwo „all malt”, czyli wyprodukowane ze słodu, bez udziału surowców niesłodowanych — takich jak grys kukurydziany, jęczmień niesłodowany, czy syrop glukozowo-fruktozowy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Чернігівське:

woda, słód jęczmienny, chmiel.

Piwo pasteryzowane, filtrowane

Parametry piwa Чернігівське:

Styl: jasny lager
Ekstrakt:
b/d
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 04.2023

Barwa: Złociste, idealnie klarowne.
Piana: Ładna, drobna i gęsta. Umiarkowanie trwała.
Aromat: Czysty, słodowy, niezbyt intensywny.
Smak: Niewiele się tu dzieje — ot, klasyczny koncernowy eurolager. Nie ma w nim też niczego, do czego można byłoby się przyczepić, wad nie odnotowałem. Goryczki praktycznie brak.
Wysycenie: Dość wysokie.

Чернігівське
Чернігівське

Niezły, bardzo poprawnie uwarzony eurolager. W smaku i aromacie piwa Чернігівське niewiele się dzieje, ale w sumie takim właśnie stylem jest jasny międzynarodowy lager. Nie odnotowałem żadnych wad w tym piwie. W cieplejsze dni (a takie mamy obecnie) trunek ten jak najbardziej może nadać się do ugaszenia pragnienia. Bogactwa smaku jednak bym się nie spodziewał ;).

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
85 %
Aromat:
70 %
Smak:
75 %
Poprzedni artykuł#1336: ?/Funky Fluid & HAYB – Breakfast Stout (Ethiopia Guji Natural)
Następny artykułKawa w Piwie #17
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1137-ab-inbev-%d1%87%d0%b5%d1%80%d0%bd%d1%96%d0%b3%d1%96%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b5Niezły, bardzo poprawnie uwarzony eurolager. W smaku i aromacie piwa Чернігівське niewiele się dzieje, ale w sumie takim właśnie stylem jest jasny międzynarodowy lager. Nie odnotowałem żadnych wad w tym piwie. W cieplejsze dni (a takie mamy obecnie) trunek ten jak najbardziej może nadać się do ugaszenia pragnienia. Bogactwa smaku jednak bym się nie spodziewał ;).