Golem vs Dinosaur

Ci, którzy obserwują polską politykę pewnie pamiętają zabawną wpadkę byłej premier Ewy Kopacz z końca stycznia, która w telewizji wspomniała o swojej teorii, że „w strasznie dawnych czasach” ludzie rzucali kamieniami w dinozaury. Zastanawiałem się trochę, skąd taki pomysł, ale już wiem – zapewne widziała etykietę piwa Golem vs Dinosaur z Browaru Golem ;).

Premiera tego piwa odbyła się bowiem niedługo przed feralnym wywiadem Kopacz. Na jego etykiecie mamy rysunek przedstawiający… walkę wręcz człekokształtnego golema z dwunożnym dinozaurem. Co prawda nie ma tu kamieni ani człowieka, no ale obrazek ten mógł być inspiracją ;). No, dobra może nieco świruję, ale serio ten zbieg okoliczności mnie rozbawił :P.

Reklama

Golem vs Dinosaur to DDH double IPA i jest to pierwsze z dwóch piw, które obecnie składają się na serię pt. „Golem vs…”. Drugim natomiast jest DDH black IPA Golem vs King Kong.

A tak o swoim produkcie pisze na etykiecie Browar Golem:

(…) Chcąc uzyskać jak najlepszy aromat i smak, użyliśmy podczas procesu produkcji czterech rodzajów amerykańskiego chmielu, które dodaliśmy w czterech dawkach – w tym dwukrotnie na zimno. Łącznie trafiło tu 15 gramów zielonej magii na litr. Udział płatków owsianych i pszennych w zasypie z kolei wzbogacił nasze dzieło o aksamitną fakturę, a także wprowadził lekkie zamglenie barwy (…).czytamy na etykiecie.

Na Facebooku producent wymienił trzy z czterech użytych odmian chmielu, a były to: Citra, Mosaic i Columbus. Parametry – 18,5° Plato i 7,2% alkoholu – sugerują niskie odfermentowanie, więc spodziewam się sporej słodyczy.

Styl: DDH double IPA
Ekstrakt:
18,5° Plato 
Alk. obj.:
7,2%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 21.08.2019 r.

Kolor: Złote, pomarańczowe. Wyraźnie zamglone.
Piana: Niska, ale drobna. Zostawia śladowy lejsing.
Zapach: Chmielowy – sporo cytrusów, owoców tropikalnych i niestety nieco cebulki.
Smak: Golem vs Dinosaur to piwo słodkie, zdominowane jednak przez chmielowość – głównie owoce tropikalne i słodkie cytrusy. Jest też efekt „soczystości”. Pojawia się delikatna cebulka, wyczuwana już przeze mnie w aromacie. Goryczka zaznaczona, dość intensywna, ale przyjemna. Finisz lekko piekący od chmielin. Alkohol bardzo dobrze ukryty.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanej.

Golem vs Dinosaur

Dobre piwo. Przeszkadzała mi nieco pochodzące z chmielu lekkie nuty cebulowe, ale nie na tyle, żeby zepsuć mi przyjemność z degustacji. Chmielu – zgodnie z informacjami z etykiety – musiało pójść faktycznie sporo, o czym świadczy piekący od chmielin finisz. Alkohol, którego przecież w piwie jest całkiem sporo, został świetnie ukryty. Podsumowując, jest to przyjemne – choć nie wyrywające z butów jak np. propozycje AleBrowaru – double IPA.

Cena: 9,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
80 %
Poprzedni artykułPiwo wraca do sprzedaży internetowej
Następny artykułSzczecin: Łukasz Stańko pierwszym finalistą ligi
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
594-browar-jana-golem-golem-vs-dinosaurDobre piwo. Przeszkadzała mi nieco pochodzące z chmielu lekkie nuty cebulowe, ale nie na tyle, żeby zepsuć mi przyjemność z degustacji. Chmielu - zgodnie z informacjami z etykiety - musiało pójść faktycznie sporo, o czym świadczy piekący od chmielin finisz. Alkohol, którego przecież w piwie jest całkiem sporo, został świetnie ukryty. Podsumowując, jest to przyjemne - choć nie wyrywające z butów jak np. propozycje AleBrowaru - double IPA.