APA

Staram się, aby co jakiś czas w dziale “Recenzje” mojego portalu pojawiały piwa z nieznanych mi dotychczas browarów. I tak z Browarem Dwie Krople, który – z tego co kojarzę – wystartował jakoś w pierwszej połowie tego roku (bodaj w kwietniu), nie miałem jeszcze do czynienia. Aż do teraz, ponieważ ostatnio w sklepie Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie trafiłem na piwo APA z tegoż właśnie browaru.

American pale ale to jeden z tych podstawowych stylów, po które – obok american IPA – sięgają polskie browary kraftowe. Piwa tego rodzaju po prostu się sprzedają ;). Chętnie sięgają po nie nawet początkujący, którzy z kraftem nie mieli jeszcze do czynienia – głównie za sprawą stosunkowo umiarkowanej/niskiej goryczce przy niewysokiej zawartości alkoholu i intensywnym aromacie chmielenia amerykańskimi odmianami. Nie bez przyczyny APA trafiła do oferty Browaru Żywiec.

Niestety, etykieta piwa APA nie zawiera zbyt wielu szczegółowych informacji. Jest za to morska opowieść z dość ogólnikowym opisem browaru i piwa. Nie lepiej jest na stronie internetowej. W zasadzie nie dowiadujemy się tam niczego, co mogłoby się mi się przydać – nie znamy odmian chmielu, ani rodzaju użytego słodu. Sama etykieta jest dość mocno ascetyczna – jej głównym motywem są dwie schematyczne krople – czarna i niebieska. APA to piwo niefiltrowane, pasteryzowane.

Piwowarem Browaru Dwie Krople jest Filip Rataj. Siedziba, na którą zarejestrowana jest spółka mieści się w Świdnicy.

Styl: american pale ale
Ekstrakt:
 12° Plato  
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 2/5

Data przy­dat­no­ści: 10.11.2019 r.

Kolor: Złote, opalizujące.
Piana: Ładna, drobna i gęsta. Umiarkowanie trwała. Zostawia efektownie wyglądający lejsing.
Zapach: Przyjemne cytrusowy, chmielowy. Pojawia się lekka cebulka.
Smak: Dobre. Na szczęście APA nie jest piwem ciężkim, słodowym, jak to często bywa w przypadku american pale ale. Tu mamy do czynienia z trunkiem rześkim, lekkim, wyraźnie chmielowym. Smak zdominowany jest przez cytrusy, z nutami kojarzącymi się z białymi owocami, naftą. Goryczka niska.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

APA
APA

Bardzo przyjemne piwo. Takie właśnie american pale ale bardzo lubię. W zasadzie ciężko się do czegoś przyczepić – no może aromat mógłby być lepszy. W smaku natomiast wszystko jest na swoim miejscu. Bardzo dobry debiut Browaru Dwie Krople :).

Cena: 9,45 zł za 0,5 litra w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie

PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena
84 %
Poprzedni artykułBrowar Golem wycofuje całą warkę piwa Art House
Następny artykułWyniki konkursu Good Beer 2019
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.