The Nurse

Kontrowersje – potrafią albo przyciągać do danego produktu, albo też od niego odrzucać. Przynajmniej ja tak mam :). Po dzisiejsze piwo – The Nurse z Browaru Brokreacja – sięgnąłem przede wszystkim za sprawą burzy, która przetoczyła się przez media. Naczelna Izba Pielęgniarek uznała bowiem, że etykieta tego trunku godzi w dobre imię pielęgniarek. Do tego zdania przychyliła się później Komisja Etyki Reklamy, na co z kolei odpowiedziała Brokreacja. Koniec końców podjęto decyzję, że z każdej sprzedanej butelki The Nurse browar przekaże 50 groszy na wsparcie systemu ochrony zdrowia. Zachęcam zresztą do prześledzenia tej sprawy w archiwum portalu :).

Mnie osobiście etykiety serii „zawodowej” Brokreacji podobają się. Są spójne, mają ładną kreskę i ładnie prezentują się na półkach. Jest to podstawowa linia produktów tego browaru, która skupia bodaj 17 piw (przynajmniej tyle jest wyszczególnionych na stronie internetowej). Na uwagę zasługuje fakt, że każda z tych etykiet ma inny, niestandardowy kształt, a to – jak wiadomo – zawsze nieco podwyższa koszt wydruku takiego projektu i umieszczenia go na butelce. Jeśli chodzi jeszcze o etykietę, to nie tylko wygląd mi się podoba – znaleźć na niej można całkiem pokaźną dozę informacji, łącznie ze szczegółowo podanym składem.

Reklama

Dzięki temu dowiadujemy się, że The Nurse to klasyczny hefeweizen, czyli piwo pszeniczne w typie bawarskim. Jego cechą charakterystyczną są nuty bananowe i goździkowe, za które odpowiedzialne są odpowiednio dobrane „weizenowe” drożdże. Zasyp został oparty więc przede wszystkim na słodzie pszenicznym, który został uzupełniony jęczmiennym, a dokładniej pilzneńskim. Chociaż w weizenie chmiel nie odgrywa większej roli, to piwo to zostało nachmielone niemiecką odmianą Hallertauer (zakładam, że Tradition, choć nie jest to uściślone). The Nurse ma 12° Plato ekstraktu i 4,9% alkoholu.

O Browarze:

Browar Brokreacja to krakowski kontraktowiec, który powstał w 2015 r. jako owoc współpracy Mateusza Górskiego oraz Filipa Kuźniarza. Obecnie jego ekipa liczy cztery osoby – do wspomnianej dwójki dołączyli jakiś czas temu m.in. Jurek Gibadło i Marcin Szymański. Obecnie ekipa liczy sobie siedem osób. Aktualnie Brokreacja buduje stacjonarny browar w Zatorze, między Krakowem a Oświęcimiem.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa The Nurse:

woda, słody: pszeniczny, pilzneński; chmiel: Hallertauer, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa The Nurse:

Styl: hefeweizen
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 4,9%
IBU:
 1/6 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 09.12.2021

Wygląd: Złociste, opalizujące – jak na weizena mało zmętnione.
Piana: Niska, drobna, gęsta, śnieżnobiała. Umiarkowanie trwała. Opada do szerokiej obrączki przyklejonej do szkła.
Aromat: Przyjemny, pachnie jak weizen ;). Sporo banana, nieco gumy balonowej. Goździka jest za to bardzo niewiele :/.
Smak: Zbożowe, przyjemnie estrowe. Pojawia się sporo banana, takiego dość dojrzałego. Goździka jest tu niewiele. Dość wodniste, ale jednocześnie lekkie, zwiewne, orzeźwiające.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

The Nurse

The Nurse to weizen z balansem przesuniętym bardziej w kierunku banana niż goździka. Szczerze mówiąc, to właśnie takie pszenice najbardziej lubię, chociaż pewnie nie wszystkim taki wariant podpasuje. W tym przypadku brakuje mi tu jednak nieco „ciała” – wolę piwa pszeniczne, które są bardziej treściwe. Trochę słabo – jak na weizena – prezentuje się natomiast piana. Niemniej jest to jak najbardziej przyjemny hefeweizen :).

Cena: 8,95 zł za 0,5 litra w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
74 %
Aromat:
80 %
Smak:
76 %
Poprzedni artykułWarszawski sklep PIWOmaniaK może zniknąć z mapy Warszawy. Jest petycja
Następny artykuł#968: Frankfurter Brauhaus – Frankfurter Pilsener Premium
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
967-gryf-brokreacja-the-nurseThe Nurse to weizen z balansem przesuniętym bardziej w kierunku banana niż goździka. Szczerze mówiąc, to właśnie takie pszenice najbardziej lubię, chociaż pewnie nie wszystkim taki wariant podpasuje. W tym przypadku brakuje mi tu jednak nieco "ciała" - wolę piwa pszeniczne, które są bardziej treściwe. Trochę słabo - jak na weizena - prezentuje się natomiast piana. Niemniej jest to jak najbardziej przyjemny hefeweizen :).