Usual

Gdy ponad miesiąc temu szykowałem się na ponad dwutygodniowy wyjazd urlopowy, zapakowałem sobie całkiem pokaźny zapas piwa. Czasu było mało, więc nie bardzo zastanawiałem się nad wyborem poszczególnych piw – i tak w plecaku znalazły się bodaj cztery puszki firmowane przez Browar Funky Fluid, wśród których znalazło się piwo Usual. Jak się okazało już na miejscu, termin ten pozycji powoli dobiegał już powoli końca – dlatego poszła ona na tapet w pierwszej kolejności. Niestety, brak czasu na publikację sprawił, że recenzja musiała swoje odczekać w kazamatach wordpressowych szkiców.

Wspominam o tym dlatego, aby zaznaczyć, że nie jest to recenzja piwa przeterminowanego, chociaż było ono blisko swojego terminu przydatności do spożycia. Przez złe ułożenie „cyklu wydawniczego, przeterminowała mi się jedynie data publikacji ;). Mój błąd, za co przepraszam.

Reklama

Po piwo Usual sięgnąłem głównie po dla swoistego odpoczynku od mocnych „ipek”, których obecnie nie brakuje na półkach sklepów specjalistycznych. Jest ich tak wiele, że powoli zaczynam już odczuwać przesyt i szukam czegoś dla odmiany. Session new england IPA powinno się do tego jak najbardziej nadać :).

Usual to piwo, którego baza słodowa jest oparta standardowo dla new englandów o słód jęczmienny oraz pszeniczny, a także o dodatek wnoszących charakterystyczną gładkość płatków owsianych i pszennych. Za chmielowość odpowiadają dobrze już znane i lubiane odmiany: Azacca, Mosaic oraz Citra. Mnie oczywiście najbardziej za serduszko chwyta Mosaic ;).

Opakowanie recenzowanego dziś piwa podoba mi się – etykieta utrzymana jest w konwencji „malarskich bohomazów”. Jest kolorowa i przyciąga wzrok :). Browar Funku Fluid umieścił na niej wszystkie potrzebne informacje, co też bardzo lubię. Znalazło się nawet miejsce na tzw. hop rate – wskaźnik mówiący nam, ile ilościowo użyto chmielu w produkcji danego piwa.

Skład piwa Usual:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne, chmiel: Azacca, Mosaic, Citra; drożdże London Fog.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Usual:

Styl: session new england IPA
Ekstrakt:
 13,5° Plato
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 3/5 w skali własnej browaru
Hop rate: 18 g/L

Data przydatności do spożycia: 16.06.2021

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Kolor: jasnożółte, zamglone jak sok pomarańczowy.
Piana: obfita, drobna i gęsta. Bardzo trwała. Zostawia ładny lejsing.
Aromat: intensywnie grejpfrutowy, pomarańczowy, przyjemny.
Smak: piwo jest lekkie, wytrawne, intensywnie chmielowe – dominuje grejpfrut. Słodowość stonowana, daje jedynie tło, nie wnosząc praktycznie wcale słodyczy. Goryczka całkiem wysoka, lekko zalega w gardle.
Wysycenie: umiarkowane, w kierunku wysokiego.

Usual
Usual

Usual to bardzo spoko piwo. Degustacja przypadła na ciepłe czerwcowe dni, więc mogłem docenić lekkość, zwiewność tego piwa, które jednocześnie nie było puste w smaku. Chmielowość, pomimo końcówki terminu, nadal była na bardzo fajnym poziomie. Jestem usatysfakcjonowany :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej ze szczecińskim sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa ze Szczecina

Reklama