Ponad trzy tygodnie września za nami, a ja wciąż nie podsumowałem sierpnia. Trzeba się więc spiąć i zaległości nadrobić. Będąc na urlopie miałem do dyspozycji jedynie niewielkich rozmiarów laptopa, na którym tego typu zestawienia tworzy się dość ciężko. Odwlekałem więc to tak długo, że aż wróciłem do domu. Po powrocie połowę tygodnia musiałem poświęcić na walkę o przeżycie jednej z moich świnek morskich, która niestety nie zakończyła się sukcesem :/. No, ale to już za mną i w końcu mogę więcej czasu poświęcić na blogowanie. 

Poniższe zestawienie zostało zdominowane przez Braggot Barleywine z Browaru PERUN, który pojawia się aż w trzech kategoriach. Niestety upierdliwość IJHARS, która przyczepiła się do podawania przez browary wartości IBU, zrobiła swoje i coraz rzadziej producenci decydują się na liczbowe oznaczenia poziomu goryczki w swoich piwach. Dlatego postanowiłem zrezygnować z wybierania najbardziej goryczkowego piwa miesiąca – jest to bez sensu, gdy na prawie każdej butelce mamy do czynienia z inną skalą odzwierciedlającą ten parametr. Spory problem miałem również przy wskazaniu najmniej ekstraktywnego piwa – Cienki Bolek był bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o zawartość alkoholu, ale Browar na Jurze niestety nie podał na etykiecie wysokości ekstraktu. Pozostałe piwa, które zrecenzowałem w sierpniu miały już zbliżone do siebie parametry – tj. 11,5-13° Plato. Postanowiłem więc zrobić wyjątek i wskazać piwo, którego ekstrakt nie został przez producenta ujawniony.

W sierpniu 2017 r. wyróżnienia otrzymali:

Najlepsze piwo sierpnia: Orval Trappist z Brasserie d’Orval – 4,6/5
Najlepsze polskie piwo sierpnia: Braggot Barleywine z Browaru PERUN oraz Kuźnia Piwowarów 2017: Tea Pale Ale z Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy – 4,2/5
Najmocniejsze piwo sierpnia:  Braggot Barleywine z Browaru PERUN – 12,4% alk
Najbardziej eks­trak­tywne piwo sierpnia:  – Braggot Barleywine z Browaru PERUN – 25° Plato
Najmniej eks­trak­tywne piwo sierpnia: Cienki Bolek z Browaru na Jurze – ekstrakt: ? (zapewne koło 8° Plato)