Craft Kingdom Brewery Citrus Crown

Dziś wtorek, a to oznacza, że przyszła kolej na następne piwo nadesłane mi jakiś czas temu przez Browar Mistrzowie Smaku. I choć lato skończyło się trzy tygodnie temu, to tym razem zajmę się stylem typowo letnim, o czym zresztą świadczy jego nazwa. Dla tych, co znają portfolio ww. browaru jest już zapewne jasne, że mam tu na myśli summer ale Craft Kingdom Brewery Citrus Crown.

Summer ale to lekkie (9,0-12,5º Plato), orzeźwiające piwo górnej fermentacji o jasnym kolorze. Powinno się ono charakteryzować lekkimi nutami słodowymi z wyraźnymi akcentami chmielowymi. Powinno być sesyjne, przystępne dla osób nie przepadających za intensywnymi w smaku piwami. Początkowo ten styl był warzony przede wszystkim na lato – obecnie jest spotykany przez cały rok.

Reklama

Browar Mistrzowie Smaku postanowił nieco urozmaicić swoje summer ale, dodając do tego piwa trawę cytrynową. Poza nią w recepturze znalazło się miejsce na takie składniki jak: woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, chmiele (Cascade i Equanot) oraz ww. trawa cytrynowa. Piwo fermentowało przy użyciu drożdży ze szczepu US-05.

Browar Mistrzowie Smaku jest właścicielem marki Craft Kingdom Brewery, w ramach której od maja tego roku wypuszczonych zostało osiem piw. Do dziś zrecenzowałem cztery z nich: Tea ValleyHop FortuneTropical CruiseDouble Victory oraz Wild Heritage.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: summer ale
Ekstrakt:
 10° Plato  
Alk. obj.:
 4%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 23.02.2020 r.

Kolor: Złote, wyraźnie opalizujące.
Piana: Niska, drobna, umiarkowanie trwała.
Zapach: Przyjemne cytrusowy, chmielowy. Pojawia się lekka cebulka.
Smak: Lekkie, ale nie puste w smaku – zapewne dzięki intensywnemu chmieleniu na aromat i dodatkowi trawy cytrynowej. Piwo jest wyraźnie cytrusowe, rześkie i orzeźwiające. Może nieco herbaciane w odbiorze. Goryczka niska, lekko w kierunku umiarkowanej.
Wysycenie: Umiarkowane.

Craft Kingdom Brewery Citrus Crown
Craft Kingdom Brewery Citrus Crown

Jest dobrze. Jak na summer ale przystało, Craft Kingdom Brewery Citrus Crown jest piwem lekkim, rześkim i wyraźnie cytrusowe. Do tego jest ono naprawdę sesyjne i mimo nie do końca sprzyjającej pogody za oknem, szybko zniknęło u mnie ze szkła. Tego się w sumie spodziewałem :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Mistrzowie Smaku

Reklama