Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise

No i mamy kalendarzową jesień. Nie żebym jakoś szczególnie przez to płakał, bo dopóki będzie ciepło (tj. 15-20 stopni), to taką jesienną aurę bardzo lubię :). Nowa pora roku nie oznacza jednak, że przestanę recenzować te piwa, które mogą się nam kojarzyć z latem. Dziś takie właśnie piwo – na warsztat bowiem biorę Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise z Browaru Mistrzowie Smaku, czyli new england IPA z dodatkiem mango.

Pośród owoców tropikalnych mango jest chyba owocem, po który najczęściej sięgam. Wysoka słodycz i intensywny aromat sprawia, że bardzo lubię go jeść samego na surowo. Wspomniane walory sprawiają, jak również sama łatwa dostępność mango, sprawia, że piwowarzy bardzo chętnie po nie sięgają. I tu może niektórych zdziwię, ale osobiście nie przepadam za piwami z tym dodatkiem. Dlaczego? Otóż bardzo często trafiam na piwa owocowe z mango, które zwyczajnie nie spełniają moich oczekiwań – są słodkie, ciężkie, mdłe, a wręcz mulące. Nie ma w nich tej świeżości, orzeźwienia, których poszukuję we fruit ale’ach. Dzisiejsza recenzja to – można rzec – kolejny etap poszukiwań smakującego mi piwa z mango :).

Reklama

Na korzyść recenzowanego dziś piwa Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise zapowiada się to, że browar określa swój produkt jako new england IPA. Po drugie podobają mi się też użyte w nim chmiele: El Dorado, Equanot oraz Mosaic. Jak już jesteśmy przy składzie Tropical Cruise’a, to w pełnym brzmieniu prezentuje się on następująco: woda, słód jęczmienny (pale ale), płatki pszenne, płatki owsiane, pulpa z mango, ww. chmiele oraz drożdże S-33.

Browar Mistrzowie Smaku swoje pierwsze piwo – recenzowane już na moim portalu Tea Valley – wypuścił w maju tego roku i aktualnie w portfolio znajduje się osiem piw spod marki Craft Kingdom Brewery. Na moich łamach przeczytać też możecie o popełnionej przeze mnie degustacji american pilsnera Hop Fortune.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: mango new england IPA
Ekstrakt:
 15° Plato  
Alk. obj.:
 6,4%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 24.04.2020 r.

Kolor: Żółte, zmętnione niczym świeżo wyciskany sok owocowy.
Piana: Niska i nieładna – szybko się dziurawi, strzępi i znika.
Zapach: Świeże mango, lekko zbożowe.
Smak: Soczek. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś mógłby Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise wziąć za napój o smaku mango. Chmielu w smaku jest niewiele – no może poza goryczką, która nieco piecze w przełyk (zapewne od chmielenia na zimno). Piwo jest bardzo treściwe – na szczęście nie muląco słodkie, ale kwaskowe i lekko cierpkie.
Wysycenie: Umiarkowane.

Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise
Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise

Craft Kingdom Brewery Tropical Cruise – generalnie rzec biorąc – smakowało mi. Jednak, jakbym miał je oceniać w kategorii new england IPA, to musiałbym się przyczepić do niezbyt wyczuwalnych nut chmielowych, przykrytych przez dodatek mango. Natomiast, jeśli oceniałbym je jako fruit ale – byłoby naprawdę dobrze – ba, potencjał mango został świetnie wykorzystany (chyba pierwszy raz to piszę!). Krótko mówiąc – miłośnicy mango powinni być zadowoleni :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Mistrzowie Smaku

Reklama