Craft Kingdom Brewery Double Victory

Jesteśmy na półmetku serii wpisów o piwach dostępnych w ofercie Browaru Mistrzowie Smaku. Do tej pory opublikowałem trzy recenzje: Tea Valley, Hop Fortune oraz Tropical Cruise. Ich cechą wspólną było to, że wśród składników znalazły się mniej standardowe dodatki: herbata, trawa cytrynowa oraz mango. Miałem już wrażenie, że jest to pewien znak rozpoznawczy tego browaru. Okazuje się, że w portfolio są też i piwa bez dodatków, a wśród nich Craft Kingdom Brewery Double Victory.

Double Victory to – można by rzec – zwyczajne session IPA. No może nie do końca, bo mamy do czynienia z wariantem DDH, czyli podwójnie chmielone na zimno. O samej modzie na ten trzyliterowy skrót kilkukrotnie się już wypowiadałem. W skrócie napiszę, że jest on pewną niewiadomą, ponieważ mało precyzyjnie określa, czego on dotyczy. Niektórzy podwójne chmielenie na zimno interpretują jako podwójnie wykonaną czynność, do której używa się dwóch odmian, inni natomiast jako podwojoną ilość użytego chmielu. Niestety, z etykiety Craft Kingdom Brewery Double Victory nie dowiadujemy się, którą drogą poszedł Browar Mistrzowie Smaku.

Reklama

Na etykiecie recenzowanego dziś przeze mnie piwa znajdziemy następującą „morską opowieść”:

Podwójnie chmielona IPA – (DDH – Double Dry Hopped) Sesyjna przez co bardzo pijalna. Znacznie więcej chmielu użytego na zimno sprawia, że posiada intensywny chmielowy aromat. etykieta piwa Craft Kingdom Brewery Double Victory.

Jak już wyżej wspomniałem, receptura Craft Kingdom Brewery Double Victory została oparta o skład dość typowy dla session IPA: tj. woda, słód jęczmienny (pale ale, karmelowy ciemny), słód pszeniczny, chmiele (Simcoe, Mosaic, Zeus, Chinook) oraz drożdże Safale US-05. Piwo ma 14° Plato i 6% alkoholu – jak dla mnie mogło być znacznie lżejsze, bo aktualnie podobne parametry mają i regularne „ipy”.

Browar Mistrzowie Smaku, który jest właścicielem marki Craft Kingdom Brewery, działa od maja tego roku. Aktualnie w swoim portfolio ma osiem piw.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: DDH session IPA
Ekstrakt:
 14° Plato  
Alk. obj.:
 6%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 23.08.2020 r.

Kolor: Pomarańczowe, wpadające w bursztyn.
Piana: Dość obfita, gęsta i drobna. Bardzo trwała – zostawia ładny lejsing.
Zapach: Słodowy, karmelowy, ciężki, z cytrusową nutką chmielu. W tle pojawia się coś niepokojącego – albo lekka kiszonka, albo cebula/czosnek pochodzące od chmielu.
Smak: Wg mnie piwo jest mocno przepasteryzowane, co w połączeniu z udziałem słodu karmelowego zepsuło jego smak. Jest dużo karmelu, do tego diacetyl. Craft Kingdom Brewery Double Victory sprawia wrażenie pełnego, słodkiego. Finisz umiarkowanie goryczkowy, ale ściągający, wysuszający powierzchnię języka. Goryczka długo się na nim utrzymuje.
Wysycenie: Niskie.

Craft Kingdom Brewery Double Victory
Craft Kingdom Brewery Double Victory

Craft Kingdom Brewery Double Victory to – spośród recenzowanych piw Browaru Mistrzowie Smaku – najmniej udana pozycja. Nie powiem jednak, że było to piwo niedobre, bo wypiłem je całe. Niemniej na pewno wymaga dopracowania – pewne obecne teraz wady na pewno w następnej warce zostaną wyeliminowane. Przede wszystkim wolałbym, aby piwo to było lżejsze, z mniejszą zawartością alkoholu. Ponadto uważam słód karmelowy za zbędny. Generalnie źle nie jest, ale mogłoby być lepiej :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Mistrzowie Smaku

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena
64 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #173
Następny artykułBeerLab wypuszcza wiśniowe wild ale
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
712-gryf-browar-mistrzowie-smaku-craft-kingdom-brewery-double-victoryCraft Kingdom Brewery Double Victory to - spośród recenzowanych piw Browaru Mistrzowie Smaku - najmniej udana pozycja. Nie powiem też, że było niedobre, bo wypiłem je całe. Niemniej na pewno wymaga dopracowania - pewne obecne teraz wady na pewno w następnej warce zostaną wyeliminowane. Przede wszystkim wolałbym, aby piwo to było lżejsze, z mniejszą zawartością alkoholu. Ponadto uważam słód karmelowy za zbędny. Generalnie źle nie jest, ale mogłoby być lepiej :).