W tych ciężkich czasach, z którymi wszyscy mamy do czynienia, trochę z przekory postanowiłem sięgnąć po lekkie piwo. Piwo pasujące do wiosny, która kilka dni temu oficjalnie się zaczęła, choć temperatury za oknem – szczególnie w nocy na to nie wskazują. Padło więc na ALEKKO z Browaru Łańcut – jego zielono-niebieska etykieta jakoś tak mi się skojarzyła z klimatami wiosennymi. W najbliższym czasie planuję recenzje kolejnych polskich piw, wpisując się tym samym w akcję #WspieramPolskiKraft. Recenzję tę miałem opublikować już wczoraj, ale z powodu natłoku innych zadań nie wyrobiłem się :/.

ALEKKO to hazy pale ale, czyli styl bardzo zbliżony do new england pale ale’a, a często nawet z nim tożsamy. W sumie sam nie wiem, czym te gatunki tak naprawdę się różnią – oba to trunki mętne, intensywnie nachmielone na smak i aromat, „soczyste”, o stosunkowo niskiej goryczce. Jakieś pomysły, gdzie tu są różnice? Dajcie znać w komentarzach – ja spróbuję coś wymyślić na podstawie recenzowanego dziś piwa ;). A jest to stosunkowo lekkie piwo, umiarkowanie odfermentowane. Zostało nachmielone trzema odmianami chmielu – Warrior, Simcoe, Ahtanum. Za charakterystyczną dla hazy pale ale mętność odpowiada obecność w zasypie słodu pszenicznego oraz płatków owsianych.

Reklama

Browar Łańcut ruszył na wiosnę 2016 r. Jest to browar rzemieślniczy, a warzy w nim Jacek Michna – znany i doświadczony piwowar domowy. Zanim ruszył z produkcją własnego piwa, zbierał on doświadczenie w warzeniu na dużych garach pracując w browarze restauracyjnym – w Starym Browarze Rzeszowskim. Warto też wspomnieć, że w projekt Browaru Łańcut zamieszany jest też Piotr “Coder” Wypych

Skład piwa ALEKKO:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki owsiane, chmiele: Warrior, Simcoe, Ahtanum, drożdże.

Parametry piwa ALEKKO:

Styl: hazy pale ale
Ekstrakt:
 11° Plato
Alk. obj.:
 4,5%
IBU:
 3/10 w skali własnej browaru

Data przy­dat­no­ści: 31.04.2020

Kolor: Słomkowe, mętne.
Piana: Niska, niezbyt imponująca. Szybko opada, zostawia ładny lejsing.
Zapach: Chmielowy, świeży cytrusowy – cytryna, limonka, grejpfrut.
Smak: ALEKKO jest piwem wytrawnym, intensywnie chmielowym. Słodyczy słodowej jest niewiele – jest za to sporo wnoszonych przez chmiel cytrusów – podobnie zresztą jak w zapachu. W smaku mamy cytrynę, limonkę, grejpfrut. Na finiszu całkiem intensywna goryczka, jakby granulatowa, która nieco zalega w gardle.
Wysycenie: Umiarkowane.

Dobre piwo, chociaż niestety nieidealne. Można mieć zastrzeżenia (drobne) co do wyglądu piany. Bo samo piwo jest mętne, tak jak Pan Bóg przykazał ;). Drugim minusem, do którego można się doczepić jest goryczka, która niestety nie należała do szlachetnych i przyjemnych. A szkoda, bo aromat i smak jest naprawdę spoko :). Odpowiadając na pytanie zawarte powyżej, wydaje mi się, że hazy pale ale jest bardziej goryczkowym wariantem new englanda – zgadzacie się z tym? 😉

Cena: 8,50 zł za 0,5 litra w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa ze Szczecina

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
74 %
Aromat:
85 %
Smak:
70 %
Poprzedni artykułPSBR zaprezentowało znak „Piwo Kraftowe”
Następny artykułBrowar Czarna Owca zawiesza działalność
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
787-lancut-alekkoDobre piwo, chociaż niestety nieidealne. Można mieć zastrzeżenia (drobne) co do wyglądu piany. Bo samo piwo jest mętne, tak jak Pan Bóg przykazał ;). Drugim minusem, do którego można się doczepić jest goryczka, która niestety nie należała do szlachetnych i przyjemnych. A szkoda, bo aromat i smak jest naprawdę spoko :). Odpowiadając na pytanie zawarte powyżej, wydaje mi się, że hazy pale ale jest bardziej goryczkowym wariantem new englanda - zgadzacie się z tym? ;)