Hiruko

Myślałem, że szybciej mi to zejdzie, ale dopiero dziś – ponad dwa miesiące po otrzymaniu „darów losu” – na mój warsztat trafia ostatnie piwo z przesyłki otrzymanej od sklepu internetowego Kraftowe.com. Przypomnę, że w ramach tej współpracy zrecenzowałem do tej pory cztery piwa: Hop K.O. z Browaru Monkey, Double Califia z Browaru Trzech Kumpli, Primus z Browaru Palatum oraz I’m Your Barista: Colombia DSB Pink Bourbon z Browaru Maltgarden. Dziś przyszła kolej na Hiruko, czyli juicy double IPA z Browaru Birbant.

W tym roku Browar BIRBANT skupia się na dwóch trendach przy rozwoju swojej oferty. Po pierwsze są to pastry soury, zaś po drugie – piwa typu IPA, głównie w wariantach imperial i session. Każde z tych piw opiera się na innej kompozycji użytych odmian chmielu.

Reklama

No właśnie, sięgając po to piwo, byłem przekonany, że jest to single hop chmielony wyłącznie odmianą Sorachi Ace. Okazuje się, że jednak było to mylne przekonanie – Sorachi Ace to tylko jeden z kilku użytych chmieli. Browar Birbant sięgnął bowiem również po El Dorado, Azaccę, Mosaika, Citrę oraz odmianę Columbus. I muszę przyznać, że z tego względu rzucający się w oczy, umieszczony na puszce napis „SORACHI ACE JUICY DOUBLE IPA” jest jednak dość mylący.

Jak już jesteśmy przy etykiecie, to podoba mi się. Jest prosta, czytelna – utrzymana w beżowo-czarnych barwach. A jej głównym motywem jest chrząszcz o czerwonych pokrywach skrzydeł z ciekawym białym wzorem i ze sporymi, efektownie wyglądającymi żuwaczkami.

O Browarze:

BIRBANT został założony w 2013 r. przez dwóch zielonogórskich piwowarów: Jarka Sosnowskiego i Krzysztofa Kulę. Pierwsze piwa spod tego szyldu zostały uwarzone w Browarze Witnica. Aktualnie BIRBANT warzy w Zarzeczu.

Hiruko dotarło do mnie za sprawą sklepu internetowego Kraftowe.com, ściśle związanego z Browarem Brodacz. Oprócz stale poszerzającego się asortymentu piw można tam zaopatrzyć się w różnego rodzaju “brodaczowe” gadżety.

Dzięki uprzejmości sklepu internetowego Kraftowe.com mam dla Was prezent – kliknij tutaj, aby go odebrać :).

Kod rabatowy na -10% na cały asortyment sklepu!

ChmielnikJakubowy

Kod rabatowy dotyczy pierwszego zamówienia w sklepie Kraftowe.com i nie łączy się z innymi promocjami z wyjątkiem darmowej dostawy przy zakupie 20 i 30 piw.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Hiruko:

woda, słód jęczmienny: pilzneński; słód pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszeniczne; chmiele: Sorachi Ace, El Dorado, Azacca, Mosaic, Citra, Columbus; drożdże: WLP067 Coastal Haze Ale.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Hiruko:

Styl: juicy double IPA
Ekstrakt:
 19° Plato
Alk. obj.:
 7,6%
IBU:
 2/6 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 23.02.2023

Wygląd: Jaskrawożółte, pomarańczowe. Do złudzenia przypomina sok z pomarańczy.
Piana: Ładna, dość obfita, drobna i bardzo trwała, wręcz betonowa. Śnieżnobiała. Zostawia bardzo ładne krążki na szkle, lejsing.
Aromat: Chmielowy, owocowy, sporo cytrusów. Mam wrażenie, żę jest też nieco siarki.
Smak: Jest kokos! Taki w postaci znanej ze słodszych wód kokosowych, dostępnych na rynku. Poza tym cała masa słodkich cytrusów – przede wszystkim mandarynki, sporo pomarańczy, trochę słodkiego grejpfruta. Hiruko jest piwem mega pełnym, gładkim, soczkowym. Finisz lekko piekący od hopburnu, z zaznaczoną goryczką. Alkohol świetnie ukryty, niewyczuwalny.
Wysycenie: Niskie.

Hiruko

Bardzo fajne piwo :). Hiruko to smaczne, intensywnie nachmielone, soczyste IPA, w którym również miłośnicy goryczki znajdą coś dla siebie :). Jak to często bywa w tego rodzaju piwach, nie udało się do końca uniknąć efektu hop burna, ale w tym przypadku nie był on jakiś nieprzyjemny. Warto też podkreślić bardzo dobre ułożenie się tego trunku – kompletnie nie było w nim czuć alkoholu.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy ze sklepem internetowym Kraftowe.com

Reklama