Whisky Stout

Z okazji odbywającego się w tym roku Euro 2020 do sklepów trafił tzw. Euro Box – przygotowany przez Browar Funky Fluid wraz z przyjecielami zestaw 24 piw, z których każde było przypisane do jednego z grających na turnieju państw. Obecnie piwa te można jeszcze dostać pojedynczo – tak też trafił do mnie Whisky Stout, który w tym przypadku jest firmowany flagą Szkocji. Jest to foreign extra stout, który był leżakowany z płatkami dębowymi z beczki po whisky.

W zestawie znalazły się piwa o mocno zróżnicowanych stylach od IPA, poprzez pastry soury, jasne lagery i na stoutach skończywszy. Spora część z nich została uwarzona w kooperacji z innymi browarami – z polskimi: NOOK, Nepomucen oraz Maryensztadt i z zagranicznymi: Zagovor oraz Artbeerfest. Recenzowane dziś piwo jest akurat pozycją „singlową” i sięgnąłem po nie głównie przez zawarte w jego nazwie słowo „whisky”.

Reklama

Whisky lubię – szczególnie szkocką i gustuję w przede wszystkim w klimatach torfowych. Tu niestety nie wiemy, z jakiej beczki pozyskano płatki dębowe, które trafiły do Whisky Stoutu. Zakładam, że nie były to beczki po whisky torfowej, ponieważ zapewne byłoby to wyraźnie zaznaczone na etykiecie. No właśnie – jak już jesteśmy przy etykiecie, to mam sporo zastrzeżeń do podanych na niej informacji. Zabrakło bowiem pełnego składu – Funky Fluid wymienił jedynie alergeny. Co prawda w „morskiej opowieści” możemy wyczytać, że użyto chmielu HBC 472, który wnosi nuty kojarzące się z drewnem i kokosem, ale nie mamy tam nic poza tym. No, nie lubię tego.

Wracając do płatków dębowych, to dla niektórych są one opcją z gatunku „barrel ejdżing dla ubogich”. Faktycznie leżakowanie z pociętą na kawałki beczką jest prostsze, ale nie oznacza to, że jest łatwe. A to dlatego, że piwo ma znacznie większą płaszczyznę styczności z takimi płatkami niż z beczką. Sprawia to, że bardzo łatwo przesadzić i stworzyć piwo smakujące niczym klepki od parkietu. I nie są to zbyt przyjemne doznania ;).

Dobra, koniec tego ględzenia, czas sprawdzić, co ma nam do zaoferowania Whisky Stout od Browaru Funky Fluid :).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Whisky Stout:

Zawiera: słód jęczmienny, płatki owsiane, słód żytni oraz jęczmień palony.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Whisky Stout:

Styl: foreign extra stout
Ekstrakt:
 18° Plato
Alk. obj.:
 7,2%
IBU:
 3/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 24.12.2021

Kolor: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Niska, o kremowej konsystencji i brązowawej barwie. Drobniutka, umiarkowanie trwała.
Aromat: Sporo nut kawowych, palonych, ale też gorzka czekolada.
Smak: Gęste, treściwe, pełne w smaku, początkowo dość słodkie, czekoladowe z przyjemną nutą wanilii. Finisz taniczny, drewniany. Jest też całkiem mocna goryczka, która trochę zalega w gardle.
Wysycenie: Niskie, dzięki czemu piwo sprawia wrażenie gładziutkiego, jedwabistego.

Whisky Stout
Whisky Stout

Whisky Stout smakował mi. Tak jak się spodziewałem, nie ma tu akcentów torfowych, a użyte płatki dębowe wniosły przede wszystkim akcenty drewniane, taniczne. Whisky niezbyt wyszła w smaku. Za to słodowość bardzo mile mnie zaskoczyła – pod tym względem jest to piwo kompleksowe, złożone. Baza jest treściwa, bardzo czekoladowa, uzupełniona nutami kojarzącymi się z wanilią. Całość nieco psuje zbyt długa jak dla mnie goryczka. Niemniej trunek ten jest jak najbardziej godny polecenia :).

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
78 %
Aromat:
85 %
Smak:
78 %
Poprzedni artykułOdnotowano duży spadek spożycia piwa w Polsce
Następny artykułWieści Tygodnia #270
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1030-funky-fluid-whisky-stoutWhisky Stout smakował mi. Tak jak się spodziewałem, nie ma tu akcentów torfowych, a użyte płatki dębowe wniosły przede wszystkim akcenty drewniane, taniczne. Whisky niezbyt wyszła w smaku. Za to słodowość bardzo mile mnie zaskoczyła - pod tym względem jest to piwo kompleksowe, złożone. Baza jest treściwa, bardzo czekoladowa, uzupełniona nutami kojarzącymi się z wanilią. Całość nieco psuje zbyt długa jak dla mnie goryczka. Niemniej trunek ten jest jak najbardziej godny polecenia :).