Tropicalia

Nie wiem, czy też to zauważyliście, ale ostatnio ciężko kupić IPA o zawartości alkoholu poniżej 6%, za to jest duży wybór piw o woltażu 7,5% i więcej. Jakkolwiek przy wypiciu jednego piwa nie robi to jakiejś większej różnicy, to przy dłuższym posiedzeniu w pubie ma to już znaczenie. Staram się więc doceniać również te lżejsze trunki. Do tej grupy spokojnie można zaliczyć session new england IPA z Browaru Piwne Podziemie pn. Tropicalia.

Tropicalia jest obecna na rynku od ładnych kilku lat – początkowo jednak było to piwo w stylu session west coast IPA. We wrześniu ubiegłego roku trunek ten ewoluował do sesyjnego new englanda. Jego parametry są zachęcające – 13° Plato ekstraktu i jedynie 4,4% alkoholu. Powinno więc zostać całkiem sporo słodyczy, co jest dosyć istotne w tym „soczkowym” stylu.

Reklama

Tropicalia jest rozlewana do puszek z naprawdę śliczną etykietą. Przedstawia ona papugę ara pijącą to piwo w z puszki na tle tropikalnej plaży z charakterystycznym drewnianym domkiem. Bardzo ładnie to wyszło. Dobrze jest również pod kątem informacji umieszczonych na etykiecie – są parametry, mamy praktycznie pełny skład. Piszę „praktycznie”, bo nie podano dokładnej listy odmian chmielu – tę jednak można sobie zaczerpnąć z jednego z wpisów Piwnego Podziemia na Facebooku. Nie czepiam się więc tego.

O Browarze:

Browar Piwne Podziemie powstał w grudniu 2014 r. w Rożdżałowie koło Chełma, gdzie zainstalowano malutką warzelnię o wybiciu 5 hektolitrów. Jego założycielem jest Dariusz Piecuch, który wcześniej doświadczenie zbierał jako piwowar domowy. Obecnie Piwne Podziemie warzy kontraktowo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Tropicalia:

woda, słód jęczmienny, słód owsiany, płatki owsiane, słód pszeniczny, płatki pszenne, chmiel (na whirlpoolu: Amarillo, Citra, Mosaic, Simcoe; na zimno: Citra, Galaxy, Mosaic, Simcoe), drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Tropicalia:

Styl: session new england IPA
Ekstrakt:
 13° Plato
Alk. obj.:
 4,4%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 27.05.2022

Kolor: Żółte, dość mocno zamglone, wpadające w mętne.
Piana: Drobna, gęsta, kremowej konsystencji, ale niezbyt obfita. W umiarkowanym tempie opada do wyraźnie zaznaczonej wyspy i cieniutkiej warstewki z obrączka przyklejoną do szkła.
Aromat: Owocowy, czuję ananas i słodkie cytrusy (mandarynka, może pomarańcza).
Smak: Lekkie, owocowe – tu też dominuje ananas z puszki i cytrusy – głównie pomarańcza. W tle zbożowa słodowość, wykazująca już lekkie oznaki utlenienia (delikatna miodowość). Goryczka niska – wraz z lekkim hopburnem – pojawia się po chwili.
Wysycenie: Niskie.

Tropicalia

Zrobiłem błąd, że tak długo czekałem z recenzją Tropicalii. Pojawiły się już bowiem lekkie oznaki utlenienia. Poza tym jest to bardzo fajnie nachmielone lekkie IPA. Smaczne, orzeźwiające, dobrze gaszące pragnienie. Jest dobrze – jestem jak najbardziej zadowolony :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Piwne Podziemie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat:
88 %
Smak:
75 %
Poprzedni artykułTrzy piwa z polskich browarów z medalami na Brussels Beer Challenge
Następny artykułWieści Tygodnia #279
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1057-recraft-piwne-podziemie-tropicaliaNie wiem, czy też to zauważyliście, ale ostatnio ciężko kupić IPA o zawartości alkoholu poniżej 6%, za to jest duży wybór piw o woltażu 7,5% i więcej. Jakkolwiek przy wypiciu jednego piwa nie robi to jakiejś większej różnicy, to przy dłuższym posiedzeniu w pubie ma to już znaczenie. Staram się więc doceniać również te lżejsze trunki. Do tej grupy spokojnie można zaliczyć session new england IPA z Browaru Piwne Podziemie pn. Tropicalia.