Elektra

Przy okazji poprzedniego recenzowanego przeze mnie piwa – Szabrownika z Browaru Profesja – narzekałem na zbyt niską kwasowość. Dlatego też dziś zabiorę się za piwo, które – mam nadzieję – mi to zrekompensuje. Będzie to bowiem sour pale ale Elektra z Browaru Olimp

Elektra do sour pale ale, do którego dodane zostały soki – z pigwowca japońskiego oraz z czarnej porzeczki. Oba są kwaśne, więc dobrze to się zapowiada. Jeśli nie wiecie, to pigwowiec japoński to krzew, który owocuje tzw. “małymi pigwami” – w odróżnieniu od pigwy pospolitej, która ma duże owoce przypominające jabłka. Niestety niewiadomo, czy Elektra była jeszcze zakwaszana w inny sposób – np. za pośrednictwem bakterii kwasu mlekowego, samego kwasu, czy choćby za pomocą dzikich drożdży. 

Browar Olimp póki co zawiódł mnie tylko raz, kiedy trafiłem na przegiętą pod względem dodatku herbaty earl grey Panakeję. No, ale to była jedynie jednorazowa wpadka. Liczę więc, że trend ten się utrzyma. 

Browar Olimp powstał w roku 2013 – niedawno więc świętował 5-lecie istnienia. Jest to browar kontraktowy założony swego czasu przez Michała Olszewskiego oraz Marcina Ostajewskiego. 

Styl: sour pale ale
Ekstrakt:
 12° Plato 
Alk. obj.:
 5,9%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 20.06.2019

Kolor: Złote, klarowne. 
Piana: Obfita, drobna, gęsta i bardzo sztywna. Bardzo trwała. Zostawia ładny lejsing.
Zapach: Wyraźnie owocowy, kojarzący się z kwaśnymi owocami. Faktycznie, może to być pigwowiec. 
Smak: Jest wytrawnie, rześko i kwaśno – smak zdominowany jest przez porzeczkę. Piwo jest bardzo sesyjne, orzeźwiające. Bardzo dobrze “wchodzi”. Finisz cierpki. Goryczka niska, praktycznie niewyczuwalna. 
Wysycenie: Wysokie. 

Elektra

Nie zawiodłem się – Elektra daje wszystko to, co obiecuje na swojej etykiecie. Jest kwaśno, owocowo i rześko. Na lato byłoby idealne.  Do tego naprawdę ładnie się prezentuje. Czyli wszystko tak, jak być powinno. Nie mam do czego się przyczepić – no, może mogłoby być trochę bardziej złożone. Smakowało mi :). 

Cena: 8,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa