Miami Weiz

Browar Brewery Hills ostro poszedł w puszki, mocno lansując swoim pijarze hasło “yes, we can”. Nie tak dawno browar ten rozesłał do blogerów i innych influencerów paczki z nowymi pozycjami z portfolio – i tak trafiło do mnie piwo Miami Weiz, czyli weizen chmielony amerykańską odmianą Columbus.

Różnego rodzaju weizeny pojawiają się na Chmielniku Jakubowym dość często. Zrecenzowałem ich już około 25, z czego jedynie dwa były w wersji american, tj. chmielone amerykańskimi odmianami chmielu. Te wnosząc cytrusowo-tropikalne aromaty świetnie komponują się z bananowo-goździkowym profilem bawarskiego piwa pszenicznego.

Warto podkreślić w tym miejscu, że weizenowe banany i goździki nie są zasługą użycia w zasypie słodu pszenicznego, ale odpowiednio dobranego szczepu drożdży, który podczas fermentacji produkuje odpowiednią kompozycję substancji aromatycznych – estrów i fenoli: 4-winylogwajakolu i eugenolu. Słód pszeniczny wnosi jedynie akcenty zbożowe, chlebowe.

Miami Weiz to piwo pasteryzowane i oczywiście niefiltrowane. Jak już wyżej wspomniałem, zostało ono rozlane do półlitrowych, niemalowanych puszek, na które naklejone zostały całkiem ładne etykiety. Podoba mi się.

Jest to piąte piwo z Brewery Hills, które pojawia się na moim portalu. Wcześniej mogliście przeczytać o: Lazy Delight, El Bandido, Sour Power i Mosaic.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia mojego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Miami Weiz:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel Columbus, drożdże.

Parametry piwa Miami Weiz:

Styl: american weizen/weissbier
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 5%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 16.12.2020

Kolor: Jasnożółte, cytrynowe, świetliste, umiarkowanie i równomiernie zamglone.
Piana: Ładna, całkiem obfita, drobna, gęsta i puszysta. Trwała, zostawia ładny lejsing.
Zapach: Lekko cytrusowe, wyraźnie goździkowe.
Smak: Najczęściej spotyka się weizeny zdominowane przez banany. W Miami Weiz dominantą jest goździk. Na drugim planie są nuty zbożowe wespół z akcentami bananowymi. Chmielowość mocno schowana. Goryczka bardzo niska. Piwo może nie jest przesadnie treściwe, ale sprawia wrażenie gładkiego.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

Miami Weiz
Miami Weiz

Dawno już nie miałem tak goździkowego weizena. Zwykle tego rodzaju piwa są mocno bananowe. Tu banan też jest, ale dopiero na drugim planie. Miami weiz to dobry weizen – trochę szkoda, że użyty Columbus w smaku gdzieś kompletnie zanikł. Spodziewałem się, że będzie bardziej amerykańsko. Przy wcześniejszych piwach z Brewery Hills narzekałem na przechmielenie, tu chmielu nieco zabrakło.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Brewery Hills