Cloudy

Browar Funky Fluid to jedna z tych inicjatyw kontraktowych, do których zawsze z miłą chęcią wracam. Wypiłem już kilka piw z tego browaru i ani razu jeszcze się nie zawiodłem. Ba, większość z nich naprawdę bardzo mile wspominam. Dlatego też staram się dość regularnie sprawdzać, co tam Michał Langier i Karol Mizielski nowego wymyślają :). I tak właśnie trafiło do mnie Cloudy, czyli new england IPA, w które zaopatrzyłem się w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie :).

New englandy lubię, chociaż oczywiście nie każdy mi odpowiada. Staram się też sięgać po nie nie za często – tak, aby nie znudziły mi się. A nie jest to teraz proste, ponieważ półki sklepów specjalistycznych pełne są piw w tym stylu. Praktycznie podczas każdych zakupów jakiś tam new england wpadnie w moje łapki ;). Dla tych co nie wiedzą, pokrótce powiem, że new england IPA to styl, który dzięki intensywnemu chmieleniu na aromat i smak z założenia ma przypominać sok z owoców tropikalnych, jednocześnie będąc trunkiem gładkim, aksamitnym w odbiorze. Aby nie zaburzać tego odczucia, tego rodzaju piwa mają zazwyczaj dość niską – jak na „ipę” goryczkę, co niestety niezbyt podoba się tzw. hopheadom ;).

Reklama

Funky Fluid jest jednym z nielicznych polskich browarów, które na etykietach (skądinąd bardzo ładnych!) swoich piw podają tzw. hoprate. Jest to wskaźnik pokazujący, ile chmielu poszło na każdy litr danego piwa. I tak w przypadku Cloudy jest to 16,5 grama na litr. Poza tym na bardzo dobrze zaprojektowanej, czytelnej etykiecie mamy pełen komplet informacji. Za każdym razem to propsuję :).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Cloudy:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki owsiane i pszenne, chmiel: Citra, Mosaic, Amarillo, drożdże.

Parametry piwa Cloudy:

Styl: new england IPA
Ekstrakt:
 16,5° Plato
Alk. obj.:
 7,2%
IBU:
 3/5 w skali własnej browaru

Data przydatności: 14.09.2020

Kolor: Jaskrawożółte, mętne.
Piana: Całkiem obfita, gęsta i drobna. Umiarkowanie trwała. Zostawia niezły lejsing.
Zapach: Intensywnie owocowy. Spokojnie można pomylić go z dobrej jakości sokiem multiwitamina, tropikalnym. Są cytrusy, jest marakuja i ananas. Rasowy new england.
Smak: Przed nalaniem Cloudy piwo wybełtałem i muszę przyznać, że była to dobra decyzja. Piwo jest bardzo pełne, gładkie i bardzo soczyste. Nuty owocowe są intensywne. Wyczuć można całą gamę słodkich cytrusów, ananas, trochę mniej marakuję. Goryczka niezbyt intensywna, ale zaznaczona. Dodaje piwu pazura. Jest bardzo dobrze – Cloudy bardzo szybko znika ze szklanki.
Wysycenie: Umiarkowane w kierunku niskiego.

Cloudy
Cloudy

Świetne piwo. Cloudy to rasowy new england, w którym znalazło się nawet miejsce na goryczkę – nie jakąś tam mega wysoką, ale na pewno wyczuwalną, dodającą piwu charakteru. Aromat jest bardzo dobry – intensywnie chmielowy, owocowy. Dokładnie takiego oczekiwałem. Podobnie jest w smaku – nie potrafię się do niczego przyczepić. Wszyscy miłośnicy nowofalowego chmielenia spokojnie mogą sięgnąć po to piwo :).

Cena: 11,50 zł za 0,5 litra w sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
90 %
Aromat:
95 %
Smak:
95 %
Poprzedni artykułBrowar PINTA rusza z serią krajowych kooperacji
Następny artykułGrodziskie Piwobranie przełożone o rok. GKPD 2020 odwołany
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
800-nepomucen-funky-fluid-cloudyŚwietne piwo. Cloudy to rasowy new england, w którym znalazło się nawet miejsce na goryczkę - nie jakąś tam mega wysoką, ale na pewno wyczuwalną, dodającą piwu charakteru. Aromat jest bardzo dobry - intensywnie chmielowy, owocowy. Dokładnie takiego oczekiwałem. Podobnie jest w smaku - nie potrafię się do niczego przyczepić. Wszyscy miłośnicy nowofalowego chmielenia spokojnie mogą sięgnąć po to piwo :).