Eden

Pomimo że staram się regularnie sięgać po piwa z nieznanych dla mnie browarów, to wciąż istnieją takie, z którymi miałem do czynienia wyłącznie w multitapach, czy na nielicznych imprezach, w których uczestniczyłem tu na miejscu w Szczecinie. Wśród nich jest Browar Cztery Ściany, którego piwa miałem okazję próbować jedynie dwa razy – podczas pierwszej edycji Szczecin Beer Fest w 2017 r. i niedługo później w szczecińskim The Office. Po latach, dzięki ofercie sklepu Chmiel – Świat Piwa, mam znowu okazję sięgnąć po piwo z Browaru Cztery Ściany – tym razem jest to Eden, który jest dostępny w puszce.

Eden z Browaru Cztery Ściany imperial sour ale z dodatkiem jabłek przygotowanych przez Sady Celmerów. Obie firmy łączy miejsce, w którym działają – a mianowicie Trzebnica. Sady Celmerów przygotowały na okazję warzenia tego właśnie piwa jabłka w dwóch odmianach – Topaz oraz Melrose. Topaz daje średniej wielkości, bardzo soczyste i słodko-kwaskwoate owoce, która przypisywana jest do odmian deserowych. Z kolei Melrose to jabłka wykorzystywane m.in. do cydrów. To owoce o dość twardej skórze, kruche, soczyste oraz kwaskowato-słodkie.

Reklama

Wracając do piwa, to mamy tu do czynienia z jasnym, dość mocnym, kwaśnym piwem. Jego zasyp opiera się o trzy rodzaje słodów: jęczmienny, pszeniczny oraz owsiany. Do tego dodane zostały płatki ryżowe.

– Piwo w odbiorze może przypominać cydr, ale jego faktura jest bardziej kremowa i gładka – czytamy na etykiecie piwa Eden.

Kwasowość pochodzi nie tylko od jabłek, ale też od bakterii kwasu mlekowego, którymi zaszczepiono piwo. Trochę szkoda (przynajmniej w teorii), że postanowiono złagodzić ją przez dodatek laktozy. Nie wiadomo, jakiego chmielu użył tu Browar Cztery Ściany, jednak w tego rodzaju piwach nie może on odgrywać większej roli, bo przez swoje działanie bakteriostatyczne ma negatywny wpływ na bakterie produkujące kwas mlekowy.

Etykieta jest utrzymana w jasnych – biało-różowych barwach. Mamy na niej umieszczony prawdopodobnie motyw kwiatów jabłoni (nie jestem pewien, bo się na tym nie znam). Projekt jest czytelny i zawiera sporą dozę informacji.

O Browarze:

Browar Cztery Ściany został założony przez małżeństwo Karolinę i Wojtka Ścianę. Piwa produkuje stacjonarnie w Trzebnicy – są one głównie lokalnie. Początkowo ich nazwy nawiązywały do różnego rodzaju pomieszczeń – obecnie twórcy tych piw zrezygnowali z takiego nazewnictwa swoich produktów. Etykiety pozostały jednak minimalistyczne i starannie zaprojektowane.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Eden:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, słód owsiany, laktoza, płatki ryżowe, jabłka, chmiel, drożdże. Piwo zakwaszane bakteriami kwasu mlekowego.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Eden:

Styl: apple oat cream imperial sour ale
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 7,1%
IBU:
 1/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 30.11.2022

Kolor: Złociste, delikatnie opalizujące.
Piana: Piana niezbyt obfita, głośno sycząca i szybko całkowicie zanikająca.
Aromat: Winny, cydrowy. Wyraźnie owocowy, jabłkowy.
Smak: 
Wyraźnie kwasowe. Jabłka – takie w stylu cydrowym – dominują. Całość jest przyjemna. Trunek sprawia wrażenie lekkiego, orzeźwiającego. Kompletnie nie czuć tych 7%. Goryczki brak.
Wysycenie: Wysokie.

Eden

Fajne piwo. Eden to bardzo fajne połączenie piwa i cydru, które – co ciekawe – nie zostało tu określone graffem. Mamy tu sporą ilość owoców, jabłek, przyjemną kwasowość i dobrze ukryty alkohol. Czego chcieć więcej? ;). Na szczęście nie czuć obecnej w składzie laktozy.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy ze szczecińskim sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Reklama