raduga-holy-mountain2Pierwsze na moim blogu piwo z Browaru Raduga (choć kilka piw z tego browaru już wcześniej piłem). Tym razem padło na Holy Mountain – jedną z ostatnich nowości tego browaru. Piwo to wyróżnia się dodatkiem drzewa sandałowego i japońskiej herbaty sencha. Chmiel Magnum odpowiada w nim jedynie za goryczkę (jak dla mnie trochę nieprzyjemną, zalegającą na podniebieniu) – za warstwę aromatyczną odpowiadają dodatki i w sumie ją dominują. Jak dotąd nie miałem do czynienia z drzewem sandałowca i nie do końca wiem, jakie aromaty ono wnosi – jednak w smaku piwo jest na tyle nietypowe, że należy zrzucić to właśnie na dodatki – wspomniane wyżej drzewo sandałowca oraz herbatę sencha, która jak na zieloną herbatę jest raczej mocno aromatyczna i ma wyraźny smak.

Styl: sandalwood TeaPA
Ekstrakt: 14%
Alk. obj.: 5,7%
IBU: 55

Reklama

Data przydatności: 30.05.2016 r.

Kolor: Pomarańczowa, dość zmętnione.
Piana: Piana raczej trochę poniżej średniej, jeśli chodzi o objętość, ale w większosci są to drobne pęcherzyki, większe pojawiają się tylko na powierzchni. Jest średnio trwała, redukuje się do kożuszka z kilkoma grubszymi wyspami.
Zapach: Bardzo nietypowy – tak jak w smaku na pewno jest to mieszanka herbaty i drewna sandałowego, choć ciężko poszczególne składniki oddzielić i odróżnić.
Smak: Przede wszystkim narzuca się niespotykany w piwach smak – coś co nasuwa w pierwszym odczuciu jakąś aromatyzację – jest to mieszanka herbaty z czymś, co pewnie jest aromatem drzewa sandałowego. Nasuwa się trochę skojarzenie z drewnem różanym. Goryczka wysoka, długo pozostająca na podniebieniu, zalegająca.
Wysycenie: Może trochę powyżej średniej. W granicach, które gwarantują odpowiednią pijalność.

Niezłe piwo, bardzo ciekawe, choć nie można o nim powiedzieć, że jest ekstremalnie pijalne – zapewne przez średnio przyjemną goryczkę, za którą odpowiada Magnum. Niemniej dodatki użyte w tym piwie dają zaskakujący efekt i, jeśli goryczka zostanie poprawiona, piwo to może być naprawdę bardzo smacznym eksperymentem.

Ocena: 4,0/5

Cena: 7,00 PLN w stacjonarnym sklepie specjalistycznym

Reklama