PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki

Trend współpracy browarów z kucharzami i autorami znanych programów kulinarnych rozpoczął się chyba od kooperacji Browaru Fortuna i Roberta Makłowicza. Moda ta zdaje się rozwijać i Browar PINTA nie byłby sobą, gdyby nie podchwycił tego tematu. Tak też powstał pomysł na całą serię piw zrealizowaną wspólnie Karolem Okrasą oraz Lidlem. Dziś pierwsza jej odsłona, czyli PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki.

W ramach wspólnego projektu PINTY, Lidla oraz Karola Okrasy ma powstać seria czterech piw, dostosowanych do czterech pór roku. Za dobór piwnych stylów odpowiada Browar PINTA, a Okrasa dostał zadanie dobrania dodatków, które „przełamią” smak piwa. W przypadku pierwszej odsłony tej serii zdecydowano się na zimowo-świąteczne składniki – śliwkę, suszoną skórkę pomarańczy, czy akcenty czekoladowe pochodzące ze słodów. Cała ta kompozycja ma się pewnie kojarzyć ze świątecznym ciastem. Szkoda trochę, że nie zbiegło się to z Bożym Narodzeniem – mam wrażeniem, że efekt byłby wtedy ciekawszy.

Reklama

Jeśli chodzi o piwo PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki, to jego receptura została oparta o szereg ciemnych słodów. Dodano też cukier – zapewne do zwiększenia wytrawności całości (być może spodziewano się, że suszona śliwka oraz pomarańcza wniesie zbyt dużo słodyczy). Trunek został nachmielony dwoma odmianami chmielu – do kotła poszedł Magnum, na whirlpool zaś Bramling Cross. Brzeczkę przefermentowano lagerowymi drożdżami SafLager™ W 34/70.

Etykieta piwa PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki została utrzymana w fioletowych barwach. Znalazła się na niej podobizna Okrasy oraz motywy dodatków, które trafiły do piwa. Projekt większego szału nie robi, ale w sumie ciężko się do czegoś przyczepić. Jak zwykle w przypadku PINT, po szczegóły na temat składu trzeba się udać na stronę internetową browaru.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki:

woda, słody jęczmienne pilzneński, monachijski typ II, wiedeński, Crystal Light, DRC, Chocolate; cukier; koncentrat ze śliwki, suszona skórka pomarańczy, goździki; chmiel do kotła: Magnum, na whirlpool: Bramling Cross, na zimno do tanku: brak; drożdże: SafLager™ W 34/70

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki:

Styl: porter bałtycki
Ekstrakt:
21° Plato
Alk. obj.:
 9%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 09.01.2025

Wygląd: Ciemnobrunatne, w szerokim szkle po prostu czarne.
Piana: Beżowa, ładna, drobna. Całkiem obfita. Zostawia niewielki lejsing.
Aromat: Czekoladowo-chlebowy z wyraźną nutą pomarańczy. Po mocnym ogrzaniu pojawia się delikatny goździk.
Smak: Tu od razu zaskoczenie – piwo jest bardzo słodkie. Jest sporo czekolady, przypieczonego czekoladowego ciasta. Pojawia się słodycz pomarańczy, śliwki za bardzo nie czuję. Gdzieś w tle mamy drażniącego gardło lekkiego goździka i w sumie tyle. Zostawia długi czekoladowo-pomarańczowy posmak. Goryczka niska.
Wysycenie: Niskie.

PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki

Szczerze? Zawiodłem się nieco tym piwem. Początkowo PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki mi smakowało, jednak z każdym kolejnym łykiem dochodziłem do wniosku, że za dużo w nim słodyczy. Z czasem trunek ten stał się po prostu męczący, na szczęście jednak nie na tyle, abym nie dopił całości.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat
85 %
Smak:
65 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #341
Następny artykułBill Gates został udziałowcem Heinekena
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1195-pinta-pinta-i-okrasa-porter-baltyckiTrend współpracy browarów z kucharzami i autorami znanych programów kulinarnych rozpoczął się chyba od kooperacji Browaru Fortuna i Roberta Makłowicza. Moda ta zdaje się rozwijać i Browar PINTA nie byłby sobą, gdyby nie podchwycił tego tematu. Tak też powstał pomysł na całą serię piw zrealizowaną wspólnie Karolem Okrasą oraz Lidlem. Dziś pierwsza jej odsłona, czyli PINTA i Okrasa: Porter Bałtycki.