2nd Anniversary

Swoje „urodziny”, czyli kolejne rocznice rozpoczęcia działalności, browary świętują na różne sposoby. Niektórzy organizują okolicznościowe kranoprzejęcia, inni imprezy na terenie browaru, jeszcze inni wypuszczają z tej okazji piwa specjalne. M.in. ten ostatni sposób wybrał Browar Rockmill, który na wiosnę tego roku wypuścił swoje drugie już piwo urodzinowe – 2nd Anniversary.

Rok wcześniej na rynek trafiło pierwsze piwo z tej serii, czyli 1st Anniversary. Wówczas był to leżakowany w dwóch rodzajach beczek (po bourbonach Wild Turkey oraz Jack Daniel’s Single Barrel) imperial stout o parametrach 25° Plato , 10% alkoholu. Rozlane było do ładnych zalakowanych butelek o pojemności 0,75 litra, co jednak spotkało się z falą krytyki ze strony klientów – zwiększyło cenę jednostkową tego piwa oraz znacznie pogorszyło jego dostępność. Rok później zdecydowano się już na inne rozwiązanie.

Reklama

2nd Anniversary trafiło bowiem do butelek 0,33 litra. Zrezygnowano także z laku. Zmieniło się także samo piwo – nadal jest to imperial stout, ale znacznie mocniejszy niż ten sprzed roku – ma 30° Plato i 14% alkoholu. W składzie mamy słód jęczmienny, płatki owsiane, płatki pszenne, chmiel oraz drożdże, ale także znalazła się w nim kawa – użyto mieszanki ziaren speciality z Hondurasu, Kolumbii i Brazylii. Trunek trafił trafił oczywiście do dębowych beczek, w których spędził 9 miesięcy – tym razem wybrano do tego bourbon Heaven Hill. Na rynku piwo zadebiutowało na początku marca tego roku.

Zapowiada się więc istny sztos :).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: imperial stout z kawą
Ekstrakt:
 30° Plato 
Alk. obj.:
 14%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 31.05.2021 r.

Kolor: Czarne, nieprzejrzyste.
Piana: Nie ma jej wcale, ale w tego rodzaju piwach jest to jak najbardziej akceptowalne.
Zapach: Duuuużo waniliny z beczki, do tego bardzo przyjemna słodkawa kawa i czekolada.
Smak: Oj, od razu czuć bardzo wysoki balling. Mimo dużej zawartości alkoholu, której aż tak zresztą nie czuć. Trunek jest gęsty, oleisty. Dominują nuty waniliowe, podszyte bardzo przyjemną kawą, która sprawia wrażenie posłodzonej i pozostaje na dłużej na podniebieniu. Do tego duża porcja czekolady. 2 Anniversary jest piwem dobrze ułożonym, z umiarkowanie grzejącym w przełyk alkoholem. Goryczka niska.
Wysycenie: Niskie.

2nd Anniversary
2nd Anniversary

No i się nie zawiodłem. Śmiało mogę powiedzieć, że 2nd Anniversary to kompleksowy sztos, który w tym momencie jest już naprawdę dobrze ułożony. Mimo aż 14% alkoholu ten nie przeszkadza, a sam trunek jest bardzo dobrym przykładem tego, co do piwa może wnieść leżakowanie w beczce drewnianej po destylatach. Mamy więc potężną dawkę waniliny, świetnie komponującej się z kawą, która jest fajnym uzupełnieniem profilu. Bardzo udane piwo.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Rockmill

Reklama