Prowadzone przez Grupę Carlsberg prace nad alternatywą dla szklanych butelek wkroczyły w kolejną fazę. Opakowania z włókna drzewnego trafią do konsumentów z kilku europejskich państw, w tym Polski.
– 8 tysięcy butelek nowej generacji trafi do testów do ośmiu europejskich krajów, w tym do Polski. W każdej z nich będzie piwo Carlsberg uwarzone z organicznego jęczmienia ze zrównoważonych upraw, aby ograniczyć ślad węglowy – informuje Carlsberg Polska.
Prace nad drewnianą butelką trwają już od 2015 roku. Nowe rozwiązanie otrzymało nazwę Fibre Bottle. Taka butelka ma w pełni nadawać się do ponownego przetworzenia.
– Ważnym kamieniem milowym przy tworzeniu butelki Fibre Bottle było opracowanie jej wewnętrznej wyściółki z polimeru PEF pochodzenia roślinnego. Za innowację jest odpowiedzialny partner Grupy Carlsberg – firma Avantium, wiodący ekspert w dziedzinie chemii odnawialnej. PEF jest wytwarzany w całości z surowców naturalnych, jest kompatybilny z systemami recyklingu tworzyw sztucznych i może też ulec degradacji w przyrodzie, jeśli nie trafi do recyklingu. PEF ma jeszcze jedną istotną funkcję – pełni rolę skutecznej bariery pomiędzy piwem a zewnętrzną obudową z włókna drzewnego, chroniąc piwo – jego smak i nagazowanie – lepiej niż konwencjonalne opakowania PET – tłumaczy Carlsberg.
Zewnętrzna warstwa została zbudowana z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów z certyfikatem FSC. Dzięki temu opakowanie ma lepsze niż w przypadku szkła właściwości izolacyjne. Piwo jest dłużej zimne w porównaniu z puszkami i szklanymi butelkami.
Fibre Bottle ma trafić do Polski w lipcu 2022 r.