Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Polityka wielu państw w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami bardzo się radykalizuje w ostatnich latach. Ograniczenie zużycia plastikowych jednorazówek wydaje się dzisiaj koniecznością. Stąd też te wykonane z plastiku podlegają dodatkowej opłacie produktowej, którą ponoszą kupujący. Przy konieczności zakupu większych ilości tego typu kubków czy talerzyków opłata ta dostrzegalna jest w budżecie. Czy można ją ominąć? 

Walka z nadmiarową produkcją tworzyw sztucznych

Dla większości z nas wątpliwości nie ulega, że walka z plastikiem jest dzisiaj niezbędna. Dyskusyjne są jednak zdania w sprawie stawek opłaty konsumenckiej, a także tego, na kogo się ją ostatecznie przerzuca. Taką opłatę uiszczają bowiem na dobrą sprawę wszyscy, którzy korzystają z owijek zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia (nie tylko żywność typu fast food), miłośnicy kawy korzystający z kubków na wynos, a także wielu innych klientów. Opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami są w obowiązkach przedsiębiorców już od dłuższego czasu i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie, a opłaty tego typu mogą tylko rosnąć. 

Reklama

Produkty jednorazowego użytku, kubki na wynos — bez opłaty konsumenckiej 

Opłaty konsumenckiej za produkty z tworzywa sztucznego można jednak uniknąć. Obejmuje ona jednorazowe opakowania za wyjątkiem pojemników, które są w pełni biodegradowalne. Kubki na wynos bez opłaty konsumenckiej muszą być wykonane z innowacyjnych, w pełni biodegradowalnych materiałów. Takie kubki na wynos są znacznie tańsze, ponieważ pozbawione tego dodatkowego kosztu, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Klienci je kupujący oszczędzają, a jednocześnie dokonują świadomego wyboru dbania o klimat. To bowiem zmiana nawyków, a nie kolejne opłaty są w stanie zmienić nasze codzienne życie i tempo generowania plastikowych śmieci.  

Jednorazowe kubki — odpowiedzialny zakup

Opłata produktowa ma działać jako sposób pozyskiwania środków na działania chroniące środowisko. Ma jednocześnie także zachęcać do wyboru innych typów pojemników, przede wszystkim wielorazowego użytku. Kawiarnie, gastronomia i wiele innych punktów nie mogą sobie jednak pozwolić na takie rozwiązanie. Dlatego też w ich przypadku kubki na wynos bez opłaty konsumenckiej, wykonane z biodegradowalnych materiałów to najlepszy sposób, aby ograniczyć koszty, nie być zmuszonym do przerzucania ich na klienta docelowego, a także działać odpowiedzialnie na rzecz środowiska i ograniczać negatywny wpływ swojej działalności na klimat. 

Reklama