Fot. materiały reklamodawcy

Wiele osób sięga po słodycze w sytuacji stresującej, kiedy są zmęczone lub po prostu, gdy są głodne. Również wtedy, kiedy nie za bardzo niektóre osoby miały czas na spokojny i pełnowartościowy posiłek, wybierają po prostu szybką i słodką przekąskę. Nic dziwnego – słodycze wpływają na nas kojąco, a niekiedy może wydawać się, że redukują stres i po prostu dzień staje się przyjemniejszy. Skąd przeświadczenie, że słodki smak jest tak kuszący I jednocześnie kojący? Co sprawia, że tak trudno jest oprzeć się słodyczom? W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, dlaczego warto zrezygnować ze słodyczy, by poprawić kondycję naszego organizmu.

Słodki smak od pierwszych chwil naszego życia

Tak naprawdę już w pierwszych chwilach od urodzin smak, które poznajemy, jest właśnie słodki. Kobiece mleko w 7% składa się właśnie z laktozy, czyli prostego cukru. Warto jednak pójść o krok dalej i wspomnieć o tym, że dziecko, będąc jeszcze w brzuchu matki, smakuje wód płodowych, które również są słodkie. Dlatego też dzieciom słodycze i słodki smak kojarzą się z uczuciem sytości, a także często niosą spokój i bezpieczeństwo.

Reklama

Oczywiście ludzie, kiedy pojawili się na ziemi, żywili się po prostu tym, co udało im się znaleźć lub upolować, a wszystkie ewolucyjne mechanizmy sprawiły, że nauczyli się oni odróżniać trucizny od zdrowego pożywienia.

Ponadto to nie jest zupełnie tak, że zdrowe odżywianie jest całkowicie pozbawione słodkiego smaku, gdyż właśnie naturalnie występujące owoce w zdecydowanej większości są po prostu słodkie, a niosą one w sobie niezbędne witaminy i minerały. Dlatego też owoce często nazywano życiodajnymi, po które ludzie pierwotni potrafili wspinać się na najwyższy szczyt.

By stworzyć kontrast tego obrazu, możemy przywołać również gorzki smak, który przez ludzi odbierany jest jako coś negatywnego, jako smak niosący zagrożenia, gdyż naturalnie występujące trucizny właśnie tak smakują. Oznacza to zatem, że natura w ten sposób przygotowała człowieka do rozróżniania smaków, gdzie gorzki kojarzony jest z niebezpieczeństwem, a to, co dobre niesie ze sobą smak słodki.

Czy człowiek udoskonalił naturę?

Niestety, ale człowiek postanowił stworzyć sztuczne i niestety mniej zdrową wersję cukrów, które mogą okazać się nawet szkodliwe dla naszego organizmu. Wymienić tutaj należy biały cukier, inne formy czystych i rafinowanych cukrów prostych, a także nieszczęsny syrop glukozowo-fruktozowy, które z wszystkich wyżej wymienionych składników są obce naturze i po prostu stanowią substancje stworzone w sposób chemiczny. Jest ona zatem całkowicie pozbawiona witamin i minerałów, które naturalnie występują w owocach i warzywach, a wymienić tutaj należy podwaliny w postaci buraków i trzciny cukrowej.

Zatem to, co przez dziesiątki tysięcy lat pozwalało nam przetrwać, zostało przetworzone, tworząc tym samym zagrożenie dla naszego organizmu. Ponadto musimy zauważyć, że dostęp do cukrów przetworzonych jeszcze nigdy nie było tak łatwo dostępny, jak aktualnie. Jednak niewątpliwie w genach mamy zakodowane to, że smak słodki kojarzy nam się z wieloma pozytywnymi aspektami i chwilami, przynosi spokój, ukojenie, a także w okresie dziecięcym może kojarzyć się z bliskością matki. Tak samo, jak dla wielu osób kuchnia bez mięsa może stanowić wiele wyrzeczeń, tak samo dieta bez słodyczy uznana jest za trudna, ale naprawdę możliwą.

Słodycze całkiem groźne dla naszego organizmu

Niestety, ale jeżeli w naszej diecie pojawiają się produkty wysoko przetworzone i takie, które zawierają sporej ilości cukru, mogą być one dla nas po prostu groźne. Bardzo często przyczyniają się one także do procesu tycia, przez co spożywamy więcej kolor kalorii, niż jest nam to potrzebne. Najprościej rzecz ujmując, kiedy zjadamy więcej niż spalamy, nasz organizm tę nadwyżkę kalorii magazynuje. Mimo tego, że w czasach ludzi pierwotnych było to zjawisko naturalne, gdzie najadali się oni do syta i magazynowali w swoim organizmie cenne składniki, musimy wspomnieć o tym, że okresy głodu już dawno minęły. Codziennie mamy dostęp do zdrowego pożywienia, które powinniśmy doceniać. Problem jednak aktualnie pojawia się inny, gdyż bardzo często jemy zbyt dużo, a niestety zdecydowanej większości są to produkty, które wysoko przetworzone nam po prostu smakują i po nie sięgamy. Do tego brak aktywności fizycznej sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie spalić zgromadzonych zapasów, przez co zmagamy się z otyłością i nadwagą.

Koniecznie musimy wspomnieć o tym, że w diecie człowieka powinny znaleźć się cenne składniki, których z pewnością nie ma w słodyczach. Kuchnia bez słodyczy to spore wyzwanie dla wielu osób – podobnie jak kuchnia bez mięsa dla sporej części społeczeństwa. Jednak w trosce o nasze zdrowie warto rozważyć taką decyzję i zmienić styl życia.

Podsumowanie

Jeżeli naszemu organizmowi dostarczamy szybkie wzrosty cukru, musimy liczyć się również z szybkimi jego spadkami. W rezultacie w naszej krwi poziom cukru jest mocno zaniżony, objawia się to napadami głodu, gdzie znów sięgamy po słodycze i czujemy się zaspokojeni. Jednak w ten sposób natrafiamy na zamknięte koło. Otyłość i nadwagę prowadzą do chorób przewlekłych, które są niezwykle groźne. Różnego rodzaju nowotwory, choroby zwyrodnieniowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca itd. Co za tym stoi? Przesadna ilość cukru w naszej diecie.

Reklama