Nalewka dereniowa

Dereniówka to nalewka, która związana jest z tradycjami szlacheckimi. Wieki temu przygotowywano ją w kuchniach dworskich oraz pałacowych. Owoce derenia zbierano zwykle z pobliskich sadów, aby stworzyć z nich trunek o wspaniałym kolorze, oryginalnym smaku i niezapomnianym aromacie, który dodatkowo wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Dereniówka słusznie uważana jest za królową nalewek!

Dereń jadalny, czyli słodko-kwaśny owoc

Dereń jadalny to owoc o słodko-kwaskowatym smaku, który przypomina nieco wiśnie, choć zawiera od nich mniej miąższu. Owoce używane do produkcji Dereniówki mają głęboki ciemnoczerwony kolor, są niezwykle aromatyczne i słodkie. Rosną one na krótkich szypułkach, tak jak typowe pestkowce, i mają lekko podłużny kształt. Owoce derenia można spożywać na surowo, jednak najczęściej wykorzystuje się je do produkcji różnego rodzaju przetworów czy nalewek. Dereń jadalny był bardzo popularną rośliną w XVIII i XIX wieku, kiedy to na polskich szlacheckich stołach pojawiła się nalewka dereniowa.

Reklama
Nalewka dereniowa

Dereniówka i jej niezwykłe właściwości

Owoce derenia charakteryzują się licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Przede wszystkim są bogate w witaminę C, dlatego nalewkę z nich warto stosować szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wtedy, gdy organizm jest osłabiony. Oprócz tego dereń jadalny zawiera sporo antyoksydantów, a także żelazo, potas, wapń, cynk oraz magnez. Owoce derenia polecane są zatem nie tylko osobom przeziębionym, ale również tym, którzy zmagają się z anemią czy innymi niedoborami. Ich spożywanie może pomóc również w leczeniu biegunki, ponadto działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Dereniówka pomaga w lekkich zaburzeniach pracy układu trawiennego (żołądka i jelit), wspomaga odporność organizmu, obniża ciśnienie tętnicze i może pomóc przy reumatyzmie oraz gorączce. Charakteryzuje się działaniem rozgrzewającym, antybakteryjnym oraz antyseptycznym.

Dereniówka: delikatny smak i najwyższa jakość

Nasza Dereniówka zachwyca delikatnie kwaśnym smakiem, który szybko zamienia się w niezwykle przyjemną słodycz. Jej produkcja odbywa się według tradycyjnych receptur. Owoce, które wykorzystujemy do produkcji naszych nalewek, pochodzą z lubelskich sadów i uprawiane są od wielu pokoleń w najlepszych warunkach, co zapewnia ich najwyższą jakość oraz niezapomniany smak. Spirytus ratyfikowany pochodzenia rolniczego wykorzystywany do produkcji naszej Dereniówki jest wytwarzany z surowców uprawianych oraz przetwarzanych wyłącznie na terenie Polski. Jak każda nalewka, również ta z derenia z czasem nabiera mocy i staje się jeszcze smaczniejsza, dlatego niektórzy sądzą, że powinna ona odstać minimum pół roku przed podaniem (a najlepiej kilka lat).

Nalewka dereniowa

Nalewka z derenia jadalnego – nieco historii

Dereniówka to niezwykle smaczny trunek charakteryzujący się licznymi właściwościami leczniczymi, który ma obecnie rzesze wiernych fanów, jednak warto wspomnieć, że pojawił się on w Polsce na stołach dworskich już kilka wieków temu, a sam dereń znany był już ludziom w czasach prehistorycznych. Pestki tych owoców odnaleziono na przykład podczas prac wykopaliskowych w Biskupinie. Wykorzystywano go także w starożytnej Grecji i Rzymie. W średniowieczu był rośliną uprawianą przy klasztorach i używaną przez mnichów do produkcji leków. Dawniej był uważany w Polsce za symbol luksusu, a w okresie międzywojennym nalewka z derenia była jedną z najczęściej wybieranych nalewek szlacheckich. Nieco mniejszą popularnością cieszyła się w okresie PRL-u, jednak dzisiaj znowu wraca do łask – i słusznie!


Wpis sponsorowany

Reklama