Fot. materiały reklamodawcy

Historia sushi sięga kilku wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o podobnych potrawach sięgają starożytnego Japonii, ale sushi, takie jakie znamy dzisiaj, wyewoluowało na przestrzeni czasu.

Sushi – odrobina historii

Początkowo, sushi było spożywane jako forma przechowywania ryb w soli i fermentacji, co pozwalało na dłuższe zachowanie świeżości ryb. W V wieku n.e., ryby były układane na ugotowanym ryżu, a następnie spożywane bezpośrednio przed zjedzeniem ryby. Praktyka ta znana była jako „nare-zushi”.Wraz z rozwojem w VIII wieku n.e., pojawiła się nowa metoda przygotowania sushi, znana jako „nigiri-zushi”. Ta technika polegała na układaniu surowej ryby na kawałku ryżu, który był delikatnie uformowany w dłoni, tworząc charakterystyczną formę nigiri sushi. Współczesne sushi zyskało popularność na całym świecie w XX wieku, szczególnie wraz z rozwojem globalnej kuchni i globalizacją. Restauracje sushi z różnymi stylami i innowacyjnymi kombinacjami składników pojawiły się na całym świecie, przyczyniając się do popularności sushi jako potrawy międzynarodowej.

Reklama

Czym jest nigiri sushi?

Nigiri sushi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów sushi. Jest to tradycyjne japońskie danie składające się z dwóch podstawowych składników: surowego ryby i podsmażonego ryżu sushi (shari).

Nigiri sushi składa się z kawałka ryby, najczęściej surowej, umieszczonego na małej porcji ryżu, który jest delikatnie uformowany w dłoni sushi-mastera. Kawałek ryby jest zwykle cienko pokrojony i układany na szczycie ryżu.

Najczęściej używane do nigiri sushi składniki to tuńczyk, łosoś, halibut, krewetki, małże lub inna świeża morska ryba. W niektórych przypadkach można również spotkać nigiri sushi z wędzoną rybą lub owocami morza.

Nigiri sushi jest zwykle podawane bezpośrednio na talerzu i podawane z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirkiem. Można je jeść palcami, delikatnie maczając w sosie sojowym przed spożyciem.

Owoce morza, marynowany imbir i sos sojowy- nieodłączne składniki sushi

Nigiri sushi składa się z dwóch podstawowych składników: surowej ryby i ryżu sushi (shari). Chociaż w niektórych przypadkach można użyć owoców morza jako składnika nigiri sushi, najbardziej tradycyjnymi i powszechnymi wyborami są surowe ryby, takie jak tuńczyk, łosoś, halibut czy krewetki.

Marynowany imbir (gari) jest często podawany obok nigiri sushi jako dodatek, ale nie jest on składnikiem bezpośrednio łączonym z sushi. Jest to delikatnie marynowany imbir, który ma na celu oczyszczenie podniebienia między różnymi rodzajami sushi oraz dodanie świeżości do smaku.

Podobnie, sos sojowy jest powszechnie podawany do sushi jako dodatek. Można maczać kawałki nigiri sushi w sosie sojowym przed spożyciem, aby dodać mu smaku. Jednak sos sojowy nie jest bezpośrednio łączony z sushi podczas jego przygotowywania.

Domowe sushi- składniki i przygotowanie

Przygotowanie domowego sushi może być wspaniałym doświadczeniem kulinarnej kreatywności. Kluczowym składnikiem sushi jest ryż. Równie ważnym elementem są dodatki takie, jak ryba, krewetki, małże czy dowolne warzywa. Do tradycyjnego zawijania sushi służą suszone algi morskie nori. Razem z sushi najczęściej podaje się wasabi, czyli ostrą, zieloną pastę chrzanową. Tradycyjnym sosem podawanym z sushi jest sos sojowy. Przygotowanie sushi jest proste. Należy zacząć od ugotowania ryżu. Następnie należy przygotować wszystkie składniki, a nori rozłożyć na desce do krojenia lub macie bambusowej. W ten sposób należy zawinąć wszystkie składniki sushi w nori. Domowe sushi gotowe!

Kawałki sushi podaje się zwykle na talerzyku razem z wasabi czy sosem sojowym. Jako dodatek sprawdza się także ocet ryżowy, a do wewnątrz – paluszki krabowe.

Reklama